úterý, 3. prosinec 2019

Vyhlížet příchod Mesiáše: Collegium 1704 v prosinci s Händelem

Napsal(a) 

 , foto Petra Hajská foto: Petra Hajská

V adventním čase zazní v pražském Rudolfinu Händelův Mesiáš v podání Collegia 1704. V úterý 10. prosince jej ansámbl provede spolu s Krystianem Adamem, Benno Schachtner, Krešimirem Stražanacem a Johannou Winkel.

Händelův Mesiáš je nejen ikonickým dílem svého autora a jedním z nejdůležitějších děl oratorního repertoáru, ale především strhující hudbou, při jejímž poslechu je jen stěží představitelné, že k napsání první verze partitury Mesiáše potřeboval Händel pouze necelý měsíc. Dílo si získalo vzápětí po premiéře mimořádnou popularitu a již téměř 300 let náleží k nejčastěji hraným skladbám světového repertoáru,“ říká dirigent Václav Luks.

V podání Collegia 1704 vznikla v roce 2018 živá nahrávka Händelova Mesiáše, která je vůbec první českou kompletní nahrávkou tohoto díla. „Sborové části v podání Collegia Vocale 1704 jsou dokonalost sama,“ psala v recenzi na nahrávku Dina Šnejdarová. „Perfektní dobová výslovnost (to se týká i sólistů), přirozenost, zvuková vyrovnanost, plnost, vášeň, zároveň jemnost a cit. K tomu se druží skvělá práce orchestru v čele s koncertní mistryní Helenou Zemanovou. S nadhledem zvládá extrémní tempové změny, precizně artikuluje, citlivě reaguje v dialozích na zpěv, v barvách doplňuje sytost basů i lesk sopránů. Je to materiál, s nímž si může Václav Luks dělat, co se mu zachce, a který na jeho tvarování reaguje pohotově a přesně.“

 

Živá nahrávka je záznamem velikonočního koncertu Collegia 1704 pořízeným v pražském Rudolfinu na jaře 2018. Podíleli se na ní tři ze čtyř sólistů, které budou mít posluchači možnost slyšet i 10. prosince v Rudolfinu: altového partu se ujme kontratenorista Benno Schachtner, dále se představí pražskému publiku známí pěvci Krystian Adam (tenor) a Krešimir Stražanac (bas). Sopránový part svěřil tentokrát dirigent Václav Luks německé sopranistce Johanně Winkel.

Oceňovaná nahrávka Mesiáše vyšla počátkem roku 2019, mimo jiné také díky crowdfundingové kampani na platformě Indiegogo. Momentálně pořádá Collegium 1704 obdobnou kampaň na platformách Hithit a Indiegogo zaměřenou na vydání nového CD Missa 1724 s imaginární mší sestavenou z jednotlivých částí ordinária zkomponovaných Janem Dismasem Zelenkou v období kolem roku 1724. Kampaň trvá do 29. prosince 2019, nové CD by mělo vyjít na jaře roku 2020.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.