pátek, 28. leden 2022

Violoncellista Vilém Vlček se stal vítězem ceny Rahn Musikpreis

Napsal(a) 

Vilém Vlček, foto Priska Ketterer Vilém Vlčekfoto: Priska Ketterer

Ve švýcarském Curychu byly vyhlášeny výsledky soutěže Rahn Musikpreis 2022, držitelem první ceny se stal 23letý český violoncellista Vilém Vlček, vítěz loňské Soutěže Nadace Bohuslava Martinů. Součástí ceny je také sólové vystoupení v Tonhalle Zürich, které se uskuteční 27. března 2022 za doprovodu Sinfonieorchester Luzern.

Soutěž probíhala ve třech kolech, první kolo se uskutečnilo on-line, druhé a třetí kolo pak již živě v sále Curyšského komorního orchestru. Mezi dalšími oceněnými letošního ročníku jsou německý violista Silas Zschocke a ruský houslista Leonid Baranov. Vilém Vlček je prvním českým hudebníkem, kterému se podařilo prestižní cenu získat.

Během soutěže mi přálo štěstí, svou roli ale hrál určitě také výběr repertoáru. Velmi jsem ocenil, že se organizátoři rozhodli do soutěžního programu zařadit i méně hrané skladby, jakou je například Sonáta pro sólové violoncello od Eugèna Ysaÿe. Pro finálové kolo jsme pak měli na výběr z violoncellových koncertů od Williama Waltona, Samuela Barbera a 1. koncertu od Bohuslava Martinů, který jsem nakonec také vybral,“ doplnil violoncellista Vlček.

Soutěž Rahn Musikpreis se poprvé konala v roce 1976 a od té doby probíhá každé dva roky, střídají se obory klavír a smyčcové nástroje. Mezi laureáty patří například houslistka Mayuko Kamio, violoncellista Lionel Cottet nebo kontrabasista Wies de Boevé. Záměrem soutěže je podpora studentů švýcarských hudebních škol, a to zprostředkováním koncertů na švýcarských hudebních festivalech.

Vilém Vlček začal hrát na violoncello ve svých šesti letech u prof. Martina Škampy na Hudební škole hl. m. Prahy. Ve studiích pokračoval na Hudebním gymnáziu ve třídě prof. Martina a Mirko Škampových a od roku 2018 studuje na Musik Akademie Basel ve třídě Danjula Ishizaky. Jako sólista vystupoval již s řadou orchestrů, jmenujme např. Českou filharmonii, Symfonický orchestr FOK, Würtenberskou filharmonii nebo Kaunaská filharmonii a představil se publiku ve třech desítkách států Evropy a Asie, Afriky a Ameriky. Je členem Kukal Quartetu, jež je laureátem Mezinárodní hudební soutěže Pražského jara 2021.

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.