čtvrtek, 25. duben 2019

Vídeňský Musikverein poprvé uslyší Dvořákovu Symfonii č. 1, zahraje ji brněnská filharmonie

Napsal(a) 

 , foto archiv Filharmonie Brno foto: archiv Filharmonie Brno

Filharmonie Brno se v sobotu 27. dubna představí ve vídeňském Musikvereinu. Pod vedením Dennise Russella Daviese zahraje Lebensstürme Heinze Winbecka a také Dvořákovu Symfonii č. 1 „Zlonické zvony“, která zazní v Musikvereinu poprvé.

Německý skladatel Heinz Winbeck zemřel 26. března, pár dní poté, co Filharmonie Brno hrála jeho dílo v Besedním domě. „Volal jsem mu a říkal, jak krásně brněnské publikum jeho skladbu přijalo. Byli jsme tedy poslední, kdo ho hráli za jeho života a budeme první, kdo skladbu provede po jeho smrti. Nikdo z těch, kdo doposud hráli nebo slyšeli Winbeckovo dílo, nebyli v takové situaci jako teď my. Udělám všechno proto, abych její výjimečnost přenesl i na ostatní a znásobil tak účinek jeho hudby,“ uvedl Davies.

Druhá polovina večera bude patřit Dvořákově Symfonii č. 1. Dvořákovo rané dílo orchestr provede s úpravami šéfdirigenta (stejná verze zněla na zahajovacím koncertě Filharmonie Brno, recenzi si můžete přečíst zde). „Dvořák velmi často opravoval svoje díla, v tomto případě to ale udělat nemohl. Dovolil jsem si to proto já na základě svých znalostí jeho tvorby a toho, že často spolupracuji s mladými autory,“ doplnil Davies.

Je to jedna z nejprestižnějších síní na světě,“ řekla o vídeňském Musikvereinu ředitelka FB Marie Kučerová. „My k ní máme navíc speciální vztah, navrhoval ji Theophil Hansen, stejný architekt, který dal podobu Besednímu domu. Mimochodem náš sál je zmenšeninou toho vídeňského.“ Koncert se koná v rámci cyklu Muzik der Meister a začíná v 19:30. Redakce Harmonie bude na místě, pokud se tedy do Vídně na hudební výlet nedostanete, můžete si alespoň přečíst dojmy naší vídeňské kolegyně Vlasty Reittererové.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.