čtvrtek, 1. duben 2021

Velikonoční koncert PKF pod taktovkou Jana Kučery uvede hudbu Mendelssohna a Křenka

Napsal(a) 

Jan Fišer, Stanislav Svoboda, foto PKF Jan Fišer, Stanislav Svobodafoto: PKF

PKF – Prague Philharmonia zveřejní 2. dubna další orchestrální on-line koncert. Z prostoru Jatek78 zazní Mendelssohnova a Křenkova díla pod vedením dirigenta Jana Kučery. Mendelssohna a Křenka nespojuje dramaturgie náhodou. Hlavním tématem sezony 2019-2020 jsou vzájemné vlivy politiky a hudby. Prostor dostali mnozí autoři, kteří byli z ideologických důvodů dlouhá léta upozaďováni. Hudbu Mendelssohna nacisté z pódií systematicky vyháněli. Křenkovo novátorství označili nacističtí velitelé dokonce za zvrhlé.

Již na Velký pátek v 19.00 tak bude odvysílána část programu, jenž byl původně plánován jako ABO A5, tedy jako pátý večer orchestrální abonentní řady. Jako sólisté se představili Jan Fišer (housle), Stanislav Svoboda (viola) a Lukáš Pospíšil (violoncello). Přesun do on-line světa přitom nebyl zdaleka jedinou změnou, kterou koncert ABO A5 prošel. Z dramaturgie byla vypuštěna skladba V podvečer Zdeňka Fibicha. Při jejím početném obsazení by bylo jen těžko možné dodržovat všechna nutná hygienická opatření. Ke změně došlo i u dirigentského pultu. Z důvodu vládních restrikcí nemohl ze Švýcarska přijet americký dirigent John Fiore, pohotově jej tedy zastoupil Jan Kučera.

Symfonie č. 1 c moll Felixe Mendelssohna–Bartholdyho je dílo velmi zralé. Jeho sugestivní, bouřlivá energie však napoví, že jde o práci skutečně mladého autora: Mendelssohnovi bylo v době dokončení této symfonie pouze 15 let. Těžištěm dramaturgie celého koncertu je pak Concerto grosso Ernsta Křenka. Skladba byla inspirovaná hudbou starších mistrů a jednou ze zásadních barokních forem. „Zahrát si Křenkovo Concerto grosso bylo pro nás příjemným zpestřením. Tato neoklasicistní skladba, s celkem netypickým sólovým obsazením (housle, viola, violoncello) má spoustu výrazových poloh a spolupráce s dirigentem Janem Kučerou, který je zároveň skvělým skladatelem, byla velice příjemná a inspirativní,“ uzavírá koncertní mistr Jan Fišer.

Velikonoční koncert bude odvysílán 2. dubna od 19.00 na webu PKF, Facebooku a YouTube kanálu orchestru. Videozáznam zůstane na všech třech adresách k dispozici i po premiéře.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.