úterý, 10. leden 2017

V svátek, v pátek, v kostele, při stole... Dobové prameny Michnovy Loutny české vyšly jako faksimile

Napsal(a) 

V záplavě adventních a vánočních pražských koncertů v závěru minulého roku mělo zvláštní postavení vystoupení souboru Ensemble Inégal v rámci sezony Českého spolku pro komorní hudbu (ČSKH). V sále Martinů v Lichtenštejnském paláci na Malé Straně zazněl v jejich interpretaci cyklus písní Adama Michny z Otradovic Loutna česká (1653). Ensemble Inégal hraje nové nastudování této výjimečné sbírky českého baroka již druhý rok a nahrál ji i na CD pro firmu Nibiru, která pro velký úspěch v jejím prodeji musela titul vydat znovu. Michnova Loutna česká zaujala i Českou televizi, která ji v interpretaci Inégalu zařadila v hlavním vysílacím čase na Štědrý den. I vyprodaný sál pražské HAMU, při příležitosti zmíněného koncertu, který se konal 10. 12. 2016, doplněný o velké množství narychlo přidaných židlí ze zákulisí, potvrdil, že Michnova hudba a zvláště tato sbírka patří mezi posluchačsky oblíbené a vyhledávané skladby.

Výjimečnost tohoto koncertu byla umocněna nejen dramaturgií, ale i ojedinělým krokem, kterým Český spolek pro komorní hudbu odměnil návštěvníky tohoto koncertu a své členy. Jako vánoční dárek dostali bibliofilské vydání hlavních pramenů k Loutně české ve skvostné úpravě, kterou realizovalo pražské nakladatelství Koniasch Latin Press. Redakce vydání se ujali muzikolog Petr Daněk, editor Jiří K. Kroupa a grafička Jana Koksteinová, kteří shromáždili tři důležité prameny: dobový opis celého cyklu, který v roce 1666 pořídil chrudimský kantor Matěj Devoty a unikátně dochované tisky houslového a varhanního partu, které vyšly v roce 1653 v klementinské jezuitské tiskárně v Praze. Tyto prameny jsou uloženy na různých místech v Čechách a zmíněné vánoční vydání je poprvé publikuje v jednom svazku. Na realizaci se vedle redaktorů, nakladatelství a ČSKH podílely i čtyři další instituce: Vlastivědné muzeum ve Slaném, Královská kanonie premonstrátů na Strahově v Praze, Východočeské muzeum v Pardubicích a Nadace pro dějiny kultury ve střední Evropě. Instituce nejenže ochotně poskytly prameny, které se nacházejí v jejích sbírkách, k publikování, ale krásné vydání, které vyšlo v omezeném počtu exemplářů, podpořili i finančně.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.