středa, 5. duben 2017

V Plzni připravují Rusalku ve dvou verzích: dekadentní a dětské

Napsal(a) 

Ester Pavlů a Ivana Veberová, toto Pavel Křivánek Ester Pavlů a Ivana Veberová, toto Pavel Křivánek

Divadlo J. K. Tyla uvede 8. dubna Rusalku Antonína Dvořáka v režii Tomáše Pilaře a hudebním nastudování dirigenta Norberta Baxy. Nová inscenace by kromě pohádkového charakteru díla měla podtrhnout i hloubku Kvapilova libreta, které se nese v duchu uměleckých směrů fin de siècle: symbolismu, dekadence či impresionismu. Ryze pohádkovou verzí opery pro dětské diváky pak bude chystaná inscenace O Rusalce (premiéra 7. 10. 2017).

Primární konflikt díla pramení z doteku dvou světů, lidského a nadpřirozeného, na jejichž pomezí Rusalka stojí, avšak do kterých nepatří. Zajímavostí je, že Dvořák zkomponoval Rusalku ve svých 59 letech, Kvapilovi bylo téměř o 30 let méně. Zatímco Dvořák mohl vnímat dílo jako pohádku, Kvapil rozvinul motivy temné, psychologické.“ uvedl režisér Tomáš Pilař.

Ivana Veberová a František Zahradníček, foto Pavel Křivánek Ivana Veberová a František Zahradníčekfoto: Pavel Křivánek

V duchu této myšlenky se nese i výtvarná koncepce, jejímž autorem je Aleš Valášek a která je zakotvena do doby Dvořákova dětství. „Diváci se mohou těšit na historické kostýmy, které by měly odpovídat skladatelově představě o pohádce. Dominantou scény jsou dveře symbolizující odchod Rusalky z dětství do dospělosti,“ prozrazuje Pilař a dodává, že vizuální stránku inscenace dotvářejí projekce Petra Hlouška a výrazné svícení, odkazující k impresionismu. „Oproti běžně akcentované lyričnosti by mělo být více živelné a dramatické,“ uvedl k hudebnímu nastudování šéfdirigent DJKT Norbert Baxa.

V roli Rusalky alternuje sólistka DJKT Ivana VeberováLuisou Albrechtovou a Lívií Obručník Vénosovou. Prince zpívá Richard Samek v alternaci s Kanaďanem Philippem Castagnerem, Ježibabu Jana Foff Tetourová nebo Alžběta Vomáčková a role cizí kněžny se ujme Ester Pavlů a Ivana Veberová. Roli Vodníka nastudovali Jevhen Šokalo, Pavel Vančura a František Zahradníček.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.