pondělí, 11. listopad 2019

V Ostravě uvedou neoperu Červený nos jako poctu Josefu Kouteckému

Napsal(a) 

Josef Koutecký, foto ceskatelevize.cz (Ještě jsem nedokouřil své poslední viržínko) Josef Kouteckýfoto: ceskatelevize.cz (Ještě jsem nedokouřil své poslední viržínko)

Devětadvacátého listopadu zazní na alternativní scéně Divadla loutek Ostrava v rámci festivalu Hudební současnost 2019 nová scénická neopera Červený nos, jejímiž tvůrci jsou Daniel Skála a Tomáš Volkmer. Červený nos je podle autorů především poctou Josefu Kouteckému, výjimečnému člověku, který zasvětil celý svůj život péči o onkologicky nemocné děti, v Českoslovesku založil oddělení dětské onkologie a přes všechny překážky, potíže a protivenství vybudoval u nás lékařské odvětví, které se dnes řadí k nejlepším na světě. Červený nos chce zároveň vzdát poctu zdravotním klaunům, kteří malým onkologickým pacientům denně pomáhají.

Hudebně se jedná o pečlivě připravenou scénickou improvizaci postavenou na základě grafické partitury a scénáře, který tvoří formální a myšlenkovou základnu díla. Výchozím bodem hudební kompozice je akcent na konkrétní charakterové, obsahové a situační roviny, které jsou teprve následně přetvářeny do zvuků. Důraz zde není kladen na tónové výšky, ale spíše na komplexnější zvukové, barevné a souzvukové struktury. Hudební plán není zaznamenán notačně, ale pomocí grafů, křivek a textových poznámek. Interpreti mají tedy větší svobodu ve vyjádření, vše je však precizně koordinováno a průběh je časově i obsahově předem přesně dán,“ uvádí za organizátory Šimon Kořený.

Scénář Červeného nosu je vystavěn na základě knihy O smrti a umírání od Elizabeth Kübler-Rossové, ve které představila svou tezi pěti fází smutku, dalším významným inspiračním zdrojem byla autorům publikace Malé zázraky od zakladatele organizace Zdravotní klaun Gary A. Edwardse a jeho spolupracovníků. Silné příběhy zdravotních klaunů a jejich malých nemocných diváků, malé zázraky, které konají každý den. A úsměvy dětí, rodičů, lékařů. „Jedním ze skrytých témat neopery Červený nos je pak smrt, která je stále přítomná, ale naše společnost z ní vytvořila něco neznámého a dokonce nežádoucího. Umírající děti, se se smrtí setkávají, znají ji, a ačkoli se nám to možná jeví jako nemožné, často ji vnímají jako svého spojence a přítele. Ve své vynucené moudrosti potom utěšují své rodiče a blízké, protože vědí něco, co většina z nás odsunula zcela stranou. Hluboké a nepodjaté přemýšlení o smrti nás nevyhnutně vede k naději a víře a to je výslednice, kterou bychom rádi zprostředkovali,“ uvádějí organizátoři. Na pódiu se během večera představí Jurij GalatenkoJitka SvobodováDaniel Skála nebo dívčí pěvecký sbor pod vedením Lenky Živocké.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.