úterý, 4. září 2018

Turecký orchestr mládeže potřetí v Praze

Napsal(a) 

Alena Baeva, foto Vladimir Shirikov Alena Baevafoto: Vladimir Shirikov

V pondělí 10. září vystoupí ve Smetanově síni Obecního domu Turecká národní filharmonie mládeže. Ansámbl tvoří osm desítek mladých talentů z konzervatoří z celého Turecka. Orchestr, který již rok po založení okouzlil Evropu, vystupuje s předními umělci pod vedením dirigenta a svého zakladatele Cema Mansura. Do Prahy se vrací potřetí a svým koncertem zakončí šestý ročník koncertního cyklu Musica Orbis.

Tureckou národní filharmonii mládeže (Turkish National Youth Philharmonic Orchestra, TYPO) tvoří osmdesát mladých talentovaných umělců z celého Turecka mezi šestnácti a dvaadvaceti lety, kteří tak mají příležitost provádět hudbu převážně evropských autorů po celém světě. Těleso založil v roce 2007 turecký dirigent Cem Mansur, žák Leonarda Bernsteina. Úzký vztah ho pojí také s legendou soudobé hudby, Arvo Pärtem, jehož čtvrtou symfonii a skladbu Veni Creator premiéroval. K založení TYPO Mansura vedl zájem o vzdělávání. “Pro mě je tento orchestr asi nejefektivnějším symbolem a nástrojem sblížení Turecka s evropskými hodnotami,” uvedl Cem Mansur v roce 2014 během úspěšného turné orchestru v Itálii.

Výrok je stále aktuální a dobře ho také doplňuje věta Mansurova učitele Leonarda Bernsteina: “Toto bude naše odpověď na násilí: tvořit hudbu ještě intenzivněji, krásnější a s ještě větším zaujetím než kdy dřív.” Ostatně hudbu Leonarda Bernsteina orchestr také uvede na svém pražském koncertě při příležitosti oslavy stého výročí jeho narození. Jako sólistka se v rámci večera představí houslistka Alena Baeva, absolventka Čajkovského konzervatoře v Moskvě. Kromě děl Leonarda Bernsteina provede orchestr také Pátou symfonii Sergeje Prokofjeva.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.