Troja Festival rozezní magická místa pražské Troji hudbou

Josef Špaček. Foto: Radovan Subin

Již za pár dní, ve dnech 21. – 23. června, se uskuteční první ročník Troja Festivalu. Zakladatelem a uměleckým šéfem této nové hudební události je mezinárodně uznávaný houslista Josef Špaček, který se spojil se svými sousedy v pražské Troji Petrem Dvořákem, bývalým generálním ředitelem České televize, jeho ženou Mílou Dubskou, ředitelkou Leica Gallery Prague a Martinou Výrkovou, uměleckou manažerkou, aby obyvatelům Prahy, ale i mimopražským milovníkům klasické hudby nabídli mimořádné zážitky, špičková provedení krásných hudebních děl v nevšedních lokacích pražské Troji mimo koncertní síně a v neposlední řadě neformální a přátelskou atmosféru.

Troja Festival je založen na principu komorních festivalů ve světě – těšit se můžete na špičkové hudebníky z České republiky i zahraničí, kteří se v různých formacích představí na jednotlivých koncertech na zcela neočekávaných místech, jako je třeba Zoo Praha, Botanická zahrada Praha nebo Kolovna ZOOna. 

Josef Špaček vysvětluje myšlenky založení festivalu: „Troja Festival má pro mne, jakožto místního obyvatele, zvláštní význam. Věřím, že spojení krásné hudby s magickými místy pražské Troji přinese posluchačům nezapomenutelné zážitky a propojí je s hudbou a přírodou výjimečným způsobem.“

Festivalový ansámbl tvoří houslisté Josef Špaček, Petra Brabcová, Henry Flory, Joel a Alex Linkovi a Boha Moon, violisté Eva Krestová, Jiří Kabát, violoncellisté Tomáš Jamník, Vilém Vlček a Aneta Šudáková, kontrabasista Tomáš Karpíšek. Hosty festivalu jsou dále mezzosopranistka Bella Adamova, herec Martin Myšička, Epoque Quartet, Cimbálová muzika Ivana HerákaAkademie komorní hudby. Festivalem provedou Petr Kadlec a Martin Myšička.   

Žánr a repertoár šesti koncertů je vždy v souladu s atmosférou a charakterem vybraného místa. Zahajovací koncert festivalu v pátek 21. června proběhne ve slavnostní atmosféře v Císařském sále Zámku Troja. Cimbálová kapela rozehraje za západu slunce Vinici sv. Kláry v Botanické zahradě v sobotu 22. června. Dramaturgie dvou odpoledních víkendových koncertů na dvoře bývalého trojského pivovaru – dnes Kolovna ZOOna – chce oslovit celé rodiny vystoupením smyčcového orchestru nebo renomovaného Epoque Quartetu. Sukova Meditace na Staročeský chorál, Straussova píseň Morgen a Schönbergova Zjasněná noc zazní na závěrečném koncertě v přírodních kulisách pod širým nebem uprostřed zoologické zahrady. Před tímto závěrečným nočním koncertem v neděli 23. června mají posluchači možnost večerní návštěvy Zoo Praha s průvodcem.

Detailní program, včetně odkazu na prodej vstupenek v síti Ticketportal, najdete na https://www.trojafestival.cz

Vstupenky bude možné zakoupit před každým koncertem i na místě.

Zámek Troja. Foto: Vertical Images
Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější