čtvrtek, 30. březen 2023

Trio Bohémo zakončí jarní část festivalu Věčná naděje

Napsal(a) 

Trio Bohémo, foto Hugo Vitamvas Trio Bohémofoto: Hugo Vitamvas

Šestý ročník festivalu Věčná naděje zakončí svou jarní část 30. března koncertem Tria Bohémo v kostele sv. Vavřince na Malé Straně. Koncert proběhne ve spolupráci festivalu Věčná naděje a cyklu komorních koncertů Svatovavřinecká sezóna. Propojování hudby „klasiků“ s hudbou novější či soudobou, je jedním z dramaturgických pilířů festivalu Věčná naděje.

Díky souboru Trio Bohémo, které sklízí v zahraničí jeden úspěch za druhým, bude možné zakusit nekompromisní kompoziční styl na první poslech rozeznatelného Ludwiga van Beethovena. Posluchači dále budou moci nahlédnout do tvrdých dob komunistického Sovětského svazu a drsného života jednoho z největších skladatelů všech dob Dmitrije Šostakoviče. Tragický osud Gideona Kleina bude na chvíli zapomenut jeho zdánlivě bezstarostnou Ukolébavkou v transkripci pro klavírní trio, která vzešla z iniciativy Tria Bohémo. Festivalovou novinkou bude Klavírní trio č. 2 Benjamina Yusupova, jednoho z nejhranějších autorů současnosti, které nese přízvisko „Z židovských tradic“. Trio Bohémo tvoří violoncellistka Kristina Vocetková, houslista Matouš Pěruška a pianista Jan Vojtek, kolektiv je vítězem Parkhouse Award (UK), International Johannes Brahms Competition (AU), Stasys Vainiunas Chamber Music Competition a ‚Filippo Nicosia‘ Award.

Během šesti týdnů jsme mohli obdivovat díla nejen terezínských skladatelů, ale též vyslechnout přednášku o hudebním a kulturním životě v Terezíně, prožít vůbec první koncert projektu Terne Čhave: Porajmos, zpracovávající písně připomínající oběti romského holocaustu či zhlédnout dokumentární film Defiant Requiem, nominovaný na dvě ceny Emmy. A nesmíme opomenout ani benefiční koncert Ivo Kahánka, jehož výtěžek podpoří hudební produkci v Alzheimer Home Pitkovice. Těšíme se na další projekty Nadačního fondu Hudba pro Věčnou naději, které nás čekají již v listopadu letošního roku,“ přibližuje letošní ročník festivalu jeho ředitelka Irma Mrázková.

Koncerty chystá Věčná naděje také na listopad tohoto roku, 7. ročník festivalu pak proběhne na jaře 2024.

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.