pondělí, 21. leden 2019

Třináctý ročník Vychytilovy violoncellové soutěže má absolutního vítěze z Madridu

Napsal(a) 

Michal Kaňka a Juan Pozas, foto VSJV Michal Kaňka a Juan Pozasfoto: VSJV

Už potřinácté se v Praze potkali mladí violoncellisté, aby na počest jednoho ze skvělých českých violoncellových pedagogů Jana Vychytila změřili své síly, nervy a talenty. Od 17. do 20. ledna nám celý víkend vyplnilo svými krásnými výkony sto šestnáct violoncellistů od 6 do 18 let. Na Violoncellovou soutěž Jana Vychytila přijeli letos muzikanti nejen z celé České republiky, ze Slovenska, Polska, Maďarska, Německa, Rakouska, Itálie, ale také z odlehlejších končin: Španělska, Slovinska, Ukrajiny, Rumunska, Kaliningradu nebo Číny.

Uměleckou úroveň posuzuje již třetím rokem tým odborníků složený ze stejných členů, kromě mě ve funkci předsedy také Petra Malíšková jako místopředsedkyně a dále Břetislav Vybíral, Jiří Hanousek a Tomáš Jamník. Letos se porota rozhodla pro udělení prvních cen v tomto pořadí: I. kategorie - všech 13 účastníků. II. kategorie -  Runing Li a Yunqi Zhang z Pekingu, Kamila Šitinová z Liberce, Jakob Maklin ze Slovinska, Klara Blachura z Varšavy a Daniel Novák z Prahy.  III. kategorie - Weronika Barbachowska z Varšavy, Anna-Tessa Timmer z Berlina, Nehir Nisa Alemdar z Ankary, Xinyi Jiao z Pekingu. IV. Kategorie - Elvis Herndl z Grazu a Benedek Balog z Budapešti. V. kategorie - Zuzanna Maria Zdanowicz z Legnice, Idil Bursa z Ankary a Hanna Szczęsna z Varšavy, VI. kategorie Juan Pozas z Madridu, který byl vyhlášen zároveň absolutním vítězem celé letošní soutěže a dostal nový smyčec od mistrovské houslařky Jany Páclové, Nella Balog z Budapešti, která obdržela cenu Bohuslava Martinů za nejlepší interpretaci Variací na Slovenskou lidovou píseň. K této ceně ještě dostala sadu strun Rostanvo jako dar dílny mistra houslaře Jana Špidlena. VII. kategorii opanoval Jakub William Gráf, který se stal nejúspěšnějším českým účastníkem soutěže a odnesl si nové violoncellové pouzdro značky BAM. Někteří vybraní vítězové zahráli na koncertě vítězů 20. ledna v sále Martinů, kde znovu zopakovali svoji skvělou hru.

Juan Pozas, foto VSJV Juan Pozasfoto: VSJV

„Vychytilka“ opět potvrdila svoji důležitost a oblíbenost mezi mladými umělci z mnoha států světa. Každoročně k nám přijíždí stále větší počet účastníků a dostáváme množství pochvalných a děkovných dopisů. Je to bezesporu obrovská zásluha ředitele soutěže Martina Škampy, jeho celé rodiny a obětavé práce paní Zuzany Ježkové a Alžběty Kerberové. Mají můj veliký dík a obdiv.

Michal Kaňka

Violoncellista a pedagog Michal Kaňka studoval u Mirko Škampy, Viktora Moučky a Josefa Chuchra, krátkodobě také v zahraničí u Paula Torteliera a Andrého Navarry. Během studií se zúčastnil 32 národních i mezinárodních soutěží. Nejvýznamnějšími úspěchy jsou laureátský titul v Mezinárodní soutěži P. I. Čajkovského v Moskvě 1982, 1. cena na mezinárodní soutěži Pražské jaro 1983 a vítězství na mezinárodní soutěži ARD v Mnichově 1986. Od října 2011 působí jako pedagog sólového violoncella na katedře strunných nástrojů Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze. V září 2014 byl jmenován předsedou Stálé soutěžní komise Pražského jara. V roce 2018 byl nominován do Umělecké rady Mezinárodního hudebního festivalu Pražské Jaro.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.