neděle, 14. červen 2015

Třeboňská nocturna nabízí velká jména, ale bojují s nedostatkem financí

Napsal(a) 

Kateřina Kněžíková a Adam Plachetka, foto Petra Hajská Kateřina Kněžíková a Adam Plachetkafoto: Petra Hajská

Třeboň se opět po roce stane místem setkání českých i zahraničních umělců. Zavítá do ní například Bennewitzovo kvarteto s francouzským hobojistou Johannesem Grossem, který v loňském roce zvítězil v mezinárodní soutěži Pražského jara. Třeboňská nocturna se stala partnerem soutěže a pravidelně nabízejí vystoupení jednotlivým vítězům. Po loňských laureátech oborů lesní roh a varhany, Kateřině Javůrkové a polském varhaníku Karolu Mossakowském, přivítá i v příštím roce vítěze klarinetové soutěže 2015.

Kostel Sv. Jiljí je pravidelně velmi oblíbeným místem pořádání koncertů a také velmi posluchačsky zajímavým místem. Capella Regia Praha pod vedením dirigenta Roberta Huga patří k nejznámějším souborům staré hudby v Čechách. Zazní barokní skladby skladatelů Vivaldiho, Händela a Bacha. Jako sólisté se představí houslisté Daniel Deuter (Německo) a Lucie Sedláková Hůlová. Vyvrcholením festivalu bude závěrečný slavnostní koncert, na kterém vystoupí Adam Plachetka, basbarytonista Vídeňské opery. Ten přizve ke spolupráci svou paní Kateřinu Kněžíkovou, sólistku opery Národního divadla v Praze. Skladby G. F. Händela, W. A. Mozarta, G. Rossiniho a dalších zazní v doprovodu Pardubické komorní filharmonie za řízení Marka Ivanoviće.

Bohatý program letošního ročníku ale bohužel neznamená, že by festival zažíval bezstarostná léta. „Budoucnost Třeboňských nocturen je z důvodů finančních značně ohrožena. V letošním roce nám odešla řada sponzorů a ty se zcela nepodařilo nahradit. Pokud by tento trend měl pokračovat i v příštím roce, budeme pravděpodobně následovat celou řadu pořadatelů, kteří byli nuceni koncerty nebo celé cykly zrušit. Stále pracujeme pro budoucnost a je naší radostí, že program roku 2016 je uzavřen. Našimi hosty by měli být Štefan Margita, Pavel Šporcl a Gipsy Way, Josef Špaček s Miroslavem Sekerou, Wihanovo kvarteto i hosté ze zahraničí, jako např. znamenitá německá violoncellistka Konstanze von Gutzeit. Ano, dohody s umělci jsou uzavřené, zda však dojde k jejich naplnění a umělce v Třeboni přivítáme, můžeme pouze spekulovat. Jsme festival, který pracuje s malým rozpočtem a tak pevně věříme, že se nám podaří jeho existenci i nadále udržet," uvedl ředitel Třeboňských nocturen Miloš Končický.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.