středa, 25. červen 2014

Třeboňská nocturna letos s Josefem Špačkem a Kateřinou Javůrkovou

Napsal(a) 

Josef Špaček, foto Jiří Sláma Josef Špačekfoto: Jiří Sláma
Třeboňská nocturna se na závěrečném koncertu loňského ročníku Mezinárodního festivalu rozloučila a poděkovala za vykonanou práci Prof. Jiřímu Hlaváčovi. Ten byl také vedením města za jeho dlouhodobou práci při organizaci Abonentních koncertů a Třeboňských nocturen oceněn Čestným občanstvím města. Bylo otázkou, jak se s touto personální změnou dovedou pořadatelé do budoucnosti vyrovnat.

Program pro letošní ročník připravil dramaturg Jiří Konopásek, dlouholetý spolupracovník Pražského jara. Jak byl jeho výběr šťastný se ukáže ve druhém červencovém týdnu, kdy na různých historických místech města proběhne ve dnech 7. - 12. 7. t.r. řada koncertů. Podle jmen lze usuzovat, že do Třeboně zavítají výjimeční umělci.

Již při slavnostním zahájení vystoupí cembalistka Monika Knoblochová společně s Clarou Novak, českou flétnistkou žijící ve Francii. Monika Knoblochová je žačkou prof. Heleny Růžičkové, která na tomto koncertu přislíbila účast. Fenomenální houslista Josef Špaček i přes své mládí neustále dokazuje, v jak vynikajícího houslistu vyrostl. Primárius České filharmonie zahraje skladby za doprovodu neméně znamenitého klavíristy Miroslava Sekery. Oba pánové sklidili ohromné ovace při jejich vystoupení na loňském Pražském jaru i na mnoha dalších společných koncertech.

Tradičně dávají Třeboňská nocturna možnost ukázat své umění vítězům Mezinárodních soutěží. I tentokráte vystoupí v kostele sv. Jiljí hornistka Kateřina Javůrková (členka České filharmonie) a polský varhaník Karol Mossakowski, oba vítězové loňské soutěže Pražského jara.

Kateřina Javůrková, foto archiv KJ Kateřina Javůrkováfoto: archiv KJ

„Po celou dobu pořádání festivalu Třeboňská nocturna se snažíme myslet i na posluchače, kteří nejsou přílišnými vyznavači klasické hudby. Chceme jim nabídnout kvalitní hudbu v podání nejlepších interpretů i při pátečním koncertu v prostoru bývalých Tereziánských kasáren, dnes Městského úřadu, žánrově jinou, než je možné při ostatních koncertech slyšet. K letošnímu vystoupení se nám podařilo zajistit zpěvačku Dashu, nositelku ceny Thálie, která společně s částí Moondance Orchestra a Jihočeskou komorní filharmonií za řízení Martina Kumžáka přednese písně Stinga, Stevie Wondera, Alicie Keys, Michaela Jacksona a řady dalších. Jedná se o zcela nový projekt, jehož vysokou hodnotu jistě posluchači ocení.“ To nám k pátečnímu žánrovému odbočení festivalu řekl ředitel festivalu Miloš Končický.

Bývá již tradicí se organizátorů zeptat, na co se mohou posluchači těšit v příštím roce. Miloš Končický nám řekl: „Bude naší velkou radostí, že budeme moci přivítat basbarytonistu Adama Plachetku, v současné době naší největší pěveckou hvězdu. Tento umělec vystupuje ve Vídeňské opeře, Salzburgu, USA, Japonsku i řadě dalších zemí. Umělci se podařilo najít volný termín před Salzburgem a pan Plachetka přislíbil v Třeboni vystoupit. Dále vystoupí opět někdo z vítězů letošní soutěže Pražského jara. Přivítáme i slovenské umělkyně, sopranistku Marii Kobielskou a Evu Garajovou, německého houslistu Daniela Deutera a řadu dalších. O vystoupení Orchestru Gustava Broma společně se sólisty nyní jednáme.“

Program 11. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Třeboňská nocturna 2014

 

7. 7. 2014 – Společenský sál Lázní Aurora

Vystoupení žáků a absolventů Hudební školy v Linci | Rakousko

 

8. 7. 2014 – Konírna, zámek Třeboň

Monika Knoblochová – cembalo

Clara Novak – flétna | Francie

Program: F. Benda, J. S. Bach, J. K. Vaňhal, C. P. E. Bach, G. P. Telemann

 

9. 7. 2014 – Divadlo J. K. Tyla, Třeboň

Josef Špaček – housle

Miroslav Sekera – klavír

Program: B. Smetana, M. Ravel, Z. Fibich, J. Brahms, F. Waxman

 

10. 7. 2014  - Kostel sv. Jiljí, Třeboň

Kateřina Javůrková – lesní roh (vítězka MHF Pražské jaro 2013)

Karol Mossakowski – varhany | Polsko (vítěz MHF Pražské jaro 2013)

Program: J. S. Bach, W. A. Mozart, F. Mendelssohn-Bartholdy, G. P. Telemann, O. Messiaen, C.Saint-Saëns

 

11. 7. 2014 -  Nádvoří Městského úřadu, Třeboň
Dasha
Rytmická sekce Moondance Orchestra
Jihočeská komorní filharmonie
Martin Kumžák –
dirigent
Program: Empire State of Mind, Sway, Don´t you worry ´bout a thing, Get the party started, Sunny aj.

 

12. 7. 2014 -  Divadlo J. K. Tyla, Třeboň

Pódium mladých - vystoupení žáků Základní umělecké školy v Třeboni

 

12. 7. 2014 -  Nádvoří Městského úřadu, Třeboň

Dana Burešová – soprán 

Peter Berger – tenor | Slovensko
Talichova komorní filharmonie 

David Švec - dirigent

Program: A. Dvořák, B. Smetana, G. Rossini, G. Verdi, R. Wagner, P. I. Čajkovskij

 

Všemi večery provází paní Martina Kociánová

 

 

 

 

 

PR

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.