čtvrtek, 13. srpen 2015

Tiburtina ensemble zahájí MHF Lípa Musica dámskou verzí Guillauma de Machaut

Napsal(a) 

Tiburtina ensemble, foto Vojtěch Havlík Tiburtina ensemblefoto: Vojtěch Havlík

14. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica bude zahájen v pátek 21. srpna open-air prologem v nové saské lokalitě – v ruinách klášterního kostela, který je součástí hradního komplexu v Oybině. Tyto prostory zaplní od 20:30 hodin Messe de Nostre Dame G. de Machauta a další ukázky mariánských písňových forem pozdního středověku v provedení Tiburtina ensemble.

„Na letní prolog se velmi těším,“ říká ředitel festivalu Martin Prokeš a dodává: „Vybrali jsme pro něj výjimečné místo romantické zříceniny hradu a kláštera v německém Oybině. Patří mezi největší turistickou atrakcí Žitavských hor a je jednou z nejvýznamnějších památek Horní Lužice. Hrad vznikl asi ve 13. století jako strážní stanoviště u významné zemské stezky, spojující Čechy s Lužicí. V roce 1369 založil Karel IV. na Oybinu klášter Celestýnů. Do tohoto neskutečného místa jsme vybrali provedení Messe de Nostre Dame, dílo francouzského skladatele Guillauma de Machauta. Skladba patří mezi vrcholová díla středověku, jak pro svou nadčasovost, tak pro vysokou interpretační náročnost.“

„Kostru koncertního programu tvoří slavná Messe de Nostre Dame středověkého velikána Guillauma de Machaut,“ představuje umělecká vedoucí souboru Barbora Kabátková a doplňuje: „Mše byla napsána pro mužské hlasy a řekla bych, že ji můžeme považovat za ‚repertoárový kus leckterého ze souborů zabývajících se středověkou hudbou. I přes četnost nahrávek a provedení této mše má však Tiburtina ensemble jisté jedno privilegium - mši uvádíme, zřejmě opravdu poprvé v novodobé historii v obsazení s vyššími - a to i přes přítomnost jednoho muže - můžeme říci ženskými hlasy (soprány a alty) v dobově přípustné transpozici "alla quarta alta".

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.