středa, 28. březen 2018

Three Rivers Young Peoples a další. Americké a turecké mládežnické soubory míří do Prahy

Napsal(a) 

Alena Baeva, foto archiv AB Alena Baevafoto: archiv AB

Šestý ročník mezinárodního koncertního cyklu Musica Orbis představí v Praze mládežnické soubory ze zahraničí. Již potřetí na festival zavítá Turecká národní filharmonie mládeže, programovou novinkou letošního ročníku je pak sborový večer, na kterém se představí americký Luther College Nordic Choir.

Letošní ročník zahájí Greater Buffalo Youth Orchestra (5. 4. Dvořákova síň Rudolfina), který patří mezi nejprestižnější mládežnické orchestry v USA. Tvoří ho 80 mladých hudebníků vybraných na základě talentových zkoušek z celé západní oblasti státu New York. Absolventi orchestru pokračují často ve studiu na nejvýznamnějších amerických univerzitách jako jsou Curtis, Juilliard, Harvard či Princeton.

Druhý koncert cyklu bude patřit duchovní vokální hudbě (7. 6. Kostel sv. Tomáše). Americký sbor Luther College Nordic Choir se může pyšnit víc než sedmdesátiletou tradicí. Hlavní doménou tohoto sboru je luteránská chrámová hudba. Sbor pravidelně vystupuje po USA, představil se v těch nejprestižnějších sálech jako je Lincoln Center v New Yorku nebo Kennedyho Centrum ve Washingtonu. Často také koncertuje v zahraničí a má za sebou pestrou diskografii. Na koncertě zazní duchovní skladby autorů jako jsou H. L. Hassler, T. L. Victoria, B. Chilcott nebo J. S. Bach.

Na předposledním koncertě cyklu vystoupí výběrový mládežnický orchestr Three Rivers Young Peoples Orchestra (17. 6. Dvořákova síň Rudolfina), jenž založili členové Pittsburgh Symphony Orchestra v roce 1974, a celý cyklus uzavře koncert Turecké národní filharmonie mládeže (10. 9. Smetanova síň Obecního domu), která se do Prahy vrací již potřetí. Orchestr založil v roce 2007 jeho dirigent Cem Mansur a tvoří ho sto hráčů ve věku 16 – 22 let vybraných z hudebních konzervatoří po celém Turecku. Již rok po založení orchestr okouzlil Evropu na svém prvním zahraničním turné. V Praze filharmonie vystoupí s renomovanou mladou houslistkou kazašského původu, Alenou Baevou. Dramaturgie vzdá hold především hudbě Leonarda Bernsteina a připomene tak letošní sté výročí narození tohoto významného skladatele, dirigenta a mentora.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.