úterý, 21. prosinec 2021

Televizní show mladých talentů klasické hudby Virtuosos V4+ vyhrál za Českou republiku Daniel Matejča

Napsal(a) 

Čeští reprezentanti Daniel Matejča a Richard Kollert, foto Virtuosos V4+ Čeští reprezentanti Daniel Matejča a Richard Kollertfoto: Virtuosos V4+

Televizní show mladých talentů klasické hudby Virtuosos V4+ zná své letošní vítěze. Mladí talentovaní hudebníci ze zemí Visegrádské čtyřky a Chorvatska předvedli v průběhu tří prosincových obdivuhodné výkony a porota vybrala vítěze za každou zemi. Do finále se za Českou republiku probojovali soutěžící harfista Martin Sadílek (16) a houslista Daniel Matejča (16). Z tohoto dua na porotce svým umem nejvíce zapůsobil Daniel Matejča, který soutěž vyhrál. Záznam finálového večera je k dispozici na YouTube.

Soutěž se vysílala po tři večery a v každém z nich jako symbol mezinárodní spolupráce vystupuje „super porotce“, mezi nimi byli letos dirigent Eugene Kohn, slavný violoncellista Hauser z uskupení 2Cellos, ale také dlouhodobý podporovatel soutěže operní zpěvák a dirigent Plácido Domingo, „Virtuosos podporuji už čtyři roky. Moc mě těší, že se letos této jedinečné soutěže talentů účastní mladí umělci z pěti zemí. Tyto děti představují budoucnost klasické hudby,“ říká k soutěži Domingo.

Martin Sadílek, foto Khail Baalbaki Martin Sadílekfoto: Khail Baalbaki

V pětičlenné porotě o českém výherci společně s maestrem Domingem rozhodla Gabriela Boháčová, hudební producentka a ředitelka Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. „Oba finalisté byli velmi talentovaní a pracovití. Daniel však podal výkon světové úrovně a tím ohromil celou porotu. Je interpretačně velmi vyspělý, technicky brilantní. Žádný tón neponechal náhodě. Zároveň má Daniel velmi přirozené charizma, talent na hru na další nástroje a k tomu je pracovitý a pokorný. To je opravdu výjimečná kombinace. Obdivovala jsem také jeho hloubku znalostí jednotlivých skladeb a pozadí jejích kompozic.

Letos poprvé se v rámci poroty soutěže zúčastnil také violoncellista Hauser, známý z uskupení 2Cellos, který v rámci finálového večera také vystoupil. Ocenění získali nejen vítězové jednotlivých zemí, ale rozdávaly se také speciální ceny: Cenu orchestru vyhráli čeští reprezentanti Daniel Matejča a Richard Kollert, kteří tím dostali možnost vystoupit s Dohnányi Orchestra z Budafoku. Richard Kollert si dále odnesl speciální cenu ve výši 5 000 euro věnovanou producentkou Marií Peller a porotkyní Gabrielou Boháčovou a také pozvání na vystoupení s Plácidem Domingem v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov.

Výkony mladých umělců posuzovala kromě Češky Gabriely Boháčové také maďarská sopranistka Erika Miklósa, polská mezzosopranistka Alicja Wegorzewska a slovenský dirigent Peter Valentovič. Chorvatsko zastoupil nejprve kytarista Petar Čulić a ve finálovém kole violoncellista Hauser.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.