středa, 1. prosinec 2021

Televizní show mladých talentů klasické hudby Virtuosos V4+ se vrací do Čech

Napsal(a) 

Ilustrační foto, foto Virtuosos Ilustrační fotofoto: Virtuosos

Světová televizní show mladých talentů klasické hudby Virtuosos V4+ opět míří z Maďarska do České republiky. Sedmá řada je výjimečná tím, že spojila mladé umělce 4 států Visegrádké čtyřky a po Srbsku v loňském roce letos přizvala Chorvatsko. Soutěž dlouhodobě podporují také pianista Lang Lang či Andrea Bocelli. Za Českou republiku usedla do porotcovského křesla Gabriela Boháčová, hudební producentka a ředitelka Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. Show mohou čeští diváci sledovat od 3. do 17. prosince od 20:40 h na ČT art, kdy bude odvysíláno velké finále.

Virtuosos je maďarská soutěž mladých talentů klasické hudby a je určená pro děti a teenagery do 18 let. Show se poprvé objevila na televizních obrazovkách před šesti lety a způsobila v Maďarsku televizní revoluci, protože se stala jedním z nejlépe hodnocených pořadů. Letos se poprvé do soutěže zapojili i mladí talenti ze zemí Visegradu a Chorvatska. Z každé země vzejde jeden vítěz, který získá 15 000 euro. „Posláním soutěže Virtuosos je objevování a podpora mladých talentů klasické hudby, kterým dlouhodobě pomáháme se rozvíjet. Dalším cílem soutěže je představit divákům klasickou hudbu, tradice, nádherné památky, bohatou kulturu nebo významné skladatele každé zúčastněné země. Jsem nadšená, že se Česká republika, Maďarsko, Polsko, Slovensko a Chorvatsko do projektu zapojily,“ říká zakladatelka soutěže Mariann Peller.

Soutěž má celkem tři díly. V každém z nich jako symbol mezinárodní spolupráce vystupuje „super porotce“ – mezi nimi byli letos dirigent Eugene Kohn, violoncellista Hauser z uskupení 2Cellos, ale také dlouhodobý podporovatel soutěže operní zpěvák a dirigent Plácido Domingo. „Virtuosos podporuji už čtyři roky. Moc mě těší, že se letos této jedinečné soutěže talentů účastní mladí umělci z pěti zemí. Tyto děti představují budoucnost klasické hudby,“ říká k soutěži Domingo.

V pětičlenné porotě zasedla jako reprezentantka České republiky Gabriela Boháčová, hudební producentka a ředitelka Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. „Letošní rok byla úroveň mladých talentů, kteří se přihlásili, ještě o kousek vyšší než v předchozím roce. Soutěž a celý její koncept dokazuje, že klasická hudba může být podána takovou formou, která dokáže oslovit širší publikum a mám velkou radost, že má také české zastoupení.

Do Budapešti dorazilo 20 soutěžících, tedy čtyři z každé zúčastněné země. Svůj talent ukázali i čeští zástupci, a to hráč na harfu Martin Sadílek (16), houslisté Richard Kollert (12) a Daniel Matejča (16) a klavíristka Nora Lubbadová (11). „Soutěž je divácky poutavá, a to nejen tím, že vystoupí mladí umělci pěti států, ale také množstvím hudebních nástrojů, které se představí.“ dodává Boháčová. Výkony mladých umělců posuzovala kromě Gabriely Boháčové také maďarská sopranistka Erika Miklósa, polská mezzosopranistka Alicja Wegorzewska a slovenský dirigent Peter Valentovič. Chorvatsko zastoupil nejprve kytarista Petar Čulić a ve finálovém kole violoncellista Hauser. Samotný pořad uvádí německý showman Thomas Gottschalk a polská moderátorka Ida Nowakowska.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.