úterý, 1. březen 2022

Sympatie a soucit. SOČR odehraje benefiční koncert na pomoc Ukrajině

Napsal(a) 

Symfonický orchestr Českého rozhlasu a Petr Popelka, foto Vojtěch Brtnický Symfonický orchestr Českého rozhlasu a Petr Popelkafoto: Vojtěch Brtnický

Benefiční koncert Českého rozhlasu a jeho Symfonického orchestru se uskuteční v pondělí 14. března v Rudolfinu. Pod taktovkou svého designovaného šéfdirigenta Petra Popelky uvedou hudebníci Dvořákovu Novosvětskou i díla ukrajinských autorů. Celý výtěžek ze vstupného bude věnován do sbírky Člověka v tísni na pomoc Ukrajině. Všichni interpreti vystupují bez nároku na honorář. Koncert bude k vidění v přímém videopřenosu na facebooku Českého rozhlasu a živě ho odvysílají také stanice Dvojka a Vltava, záznam pak nabídne ČRo D-dur v sobotu 19. 3. 2022 od 20.00.

Bezprostředně poté, co se do světa rozšířily zprávy o trestuhodné agresi, jíž čelí Ukrajina, jsme se pochopitelně i my, zaměstnanci Českého rozhlasu, zamýšleli nad možnými formami pomoci a podpory obyvatelům zkoušené země. Zatímco zpravodajci s velkým nasazením zajišťují pravdivé a objektivní informování veřejnosti o násilném a bezprecedentním aktu, hudebníci rozezní své nástroje ve skladbách, jež zřetelně symbolizují hluboké sympatie a soucítění“, uvedl generální ředitel René Zavoral.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu a jeho designovaný šéfdirigent Petr Popelka pro tuto příležitost sestavili program kombinující hudbu ukrajinských a českých autorů. V úvodu večera zazní hymny obou států v podání Dětského pěveckého sboru Českého rozhlasu. Dále bude uvedena Elegie od Valentyna Sylvestrova, nejvýznamnějšího žijícího skladatele Ukrajiny řazeného k postmoderně. Příslibem zážitku je i Koncert pro lesní roh a orchestr od pozdně romantického ukrajinského autora Reinholda Glièra, v němž sólo zahraje Radek Baborák. Završením večera bude Symfonie č. 9 „Z nového světa“ Antonína Dvořáka.

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.