středa, 16. srpen 2017

Symbol sblížení Turecka s evropskými hodnotami: Turecká národní filharmonie mládeže zahraje v Rudolfinu

Napsal(a) 

Turkish National Youth Philharmonic, foto Petr Dyrc Turkish National Youth Philharmonicfoto: Petr Dyrc

V pátek 1. září vystoupí v Rudolfinu Turecká národní filharmonie mládeže, orchestr složený z osmi desítek mladých talentů z konzervatoří z celého Turecka. Turkish National Youth Philharmonic Orchestra zahraje pod vedením svého zakladatele Cema Mansura. Do Prahy se orchestr vrací podruhé, letos svým koncertem zakončí pátý ročník koncertního cyklu Musica Orbis.

Cem Mansur, který těleso založil před deseti lety, absolvoval Guildhall School of Music & Drama v Londýně, ve studiích pokračoval v USA, kde se dirigování věnoval na Los Angeles Philharmonic Institute pod vedením Leonarda Bernsteina. Dirigentské zkušenosti získával Mansur u světových orchestrů a divadelních domů, mezi kterými jsou například Helsinki Philharmonic, Britten Sinfonia nebo Mariinské divadlo v Petrohradu. Úzký vztah ho pojí s Arvo Pärtem, jehož čtvrtou symfonii a skladbu Veni Creator premiéroval.

“Pro mě je TYPO asi nejefektivnějším symbolem a nástrojem sblížení Turecka s evropskými hodnotami,”  uvedl Cem Mansur v roce 2014 během turné orchestru v Itálii, kde překvapené publikum s nadšením aplaudovalo tureckým hráčům ve stoje. Výrok je aktuální dnes ještě víc než před třemi lety a dobře ho také doplňuje věta Mansurova učitele Leonarda Bernsteina: “Toto bude naše odpověď na násilí: dělat hudbu naléhavěji, krásněji, oddaněji než kdy dříve."

V rámci pražského koncertu 1. 9. 2017 v Rudolfinu filharmonie uvede symfonickou báseň Richarda Strausse Don Juan, Symfonické variace  Antonína Dvořáka a také Koncert pro housle a orchestr P. I. Čajkovského, ve kterém se představí turecká houslistka Hande Küden.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.