čtvrtek, 3. únor 2022

Světové premiéry skladeb Martina Brunnera a Štěpánky Balcarové propojí poezii, jazz a rozhlasové symfoniky

Napsal(a) 

Martin Brunner a Štěpánka Balcarová, foto Khalil Baalbaki Martin Brunner a Štěpánka Balcarováfoto: Khalil Baalbaki

Propojení tří svébytných světů s dvěma světovými premiérami nabízí koncert, který Symfonický orchestr Českého rozhlasu připravuje na čtvrtek 10. února od 19.30 hodin v Centru DOX+. Ve skladbách Štěpánky Balcarové a Martina Brunnera se společně s rozhlasovými symfoniky představí výrazné osobnosti jazzové scény pod taktovkou dirigenta Marko Ivanoviće. Přímý přenos nabízí stanice ČRo Vltava.

Pro nadcházející premiéru cyklu Svou chvíli zhudebnil skladatel, klavírista a klávesista Martin Brunner (1983) texty Věry Koubové, známé zejména překlady děl Nietzscheho a Kafky, ženy, která se věnuje také fotografování. Snímky ji pak inspirují k melancholickým, kousavým i hravým básním, spoluvytvářejícím emocionálně silné příběhy.

Mezi autorskými deskami jazzové trumpetistky, dirigentky a skladatelky Štěpánky Balcarové (1986) jsou Light Year a The Prague Six, které získaly cenu Anděl. Další tři alba na ni byla v jazzové kategorii nominována. Patří k nim i Life and Happiness of Julian Tuwim z roku 2017. Právě orchestrální podoba tohoto debutového sólového CD Štěpánky Balcarové v nové úpravě pro jazzové septeto a orchestr zazní v Centru DOX+ ve světové premiéře. Julian Tuwim (1894–1953) byl jedním z nejznámějších meziválečných polských básníků. O jeho tvorbě se hovoří jako o zdánlivě prosté a jednoduché, skrývající však nejednu hlubokou myšlenku.

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.