středa, 27. květen 2015

Svatováclavský hudební festival připravuje na září bohatou úrodu

Napsal(a) 

Orchestr Berg, foto Karel Šuster Orchestr Bergfoto: Karel Šuster

Oratorium Roční doby (Die Jahreszeiten) Josepha Haydna zahájí 12. ročník Svatováclavského hudebního festivalu (SHF). Ten nabídne v termínu od 1. září do 28. září 32 koncertů v Ostravě a dalších 17 městech a obcích Moravskoslezského kraje. Letos poprvé zavítá festival do Dětmarovic a po dvouleté přestávce se vrací do Fulneku. Dramaturgie již tradičně vedle velkých duchovních děl zahrnuje i komorní skladby a multižánrové projekty. Vedle předních českých umělců a těles, jako jsou např. Český filharmonický sbor Brno, Baborák Ensemble, dirigent Tomáš Brauner nebo flétnista Jan Ostrý, se představí i vynikající interpreti z Německa, Španělska, Polska, Rakouska, Francie, Belgie, Slovenska, Norska a USA.

Novobarokní chrám Panny Marie Královny v Ostravě – Mariánských Horách prodchnou 1. září lyrické tóny Haydnova oratoria Roční doby, považovaného za vrcholný opus tohoto vídeňského klasika. Zazní v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava a Českého filharmonického sboru Brno pod taktovkou Tomáš Braunera. Sólových partů se ujme trio německých interpretů – Johanna Winkel (soprán), Robert Sellier (tenor) a Henryk Böhm (baryton). „Johanna Winkel a Henryk Böhm nadchli návštěvníky Svatováclavského hudebního festivalu již před dvěma lety, kdy vystoupili v Mendelssohnově Eliáši. Jejich kolega, Robert Sellier, se soustřeďuje na historicky poučenou interpretaci děl 17. a 18. století. Do Ostravy přijíždí poprvé a velmi se těší na spolupráci s Českým filharmonickým sborem Brno,“ upřesnil ředitel Svatováclavského hudebního festivalu Igor Františák.

Kühnův dětský sbor, foto Michaela Klakurková Kühnův dětský sborfoto: Michaela Klakurková

Po dvou letech zavítá Svatováclavský hudební festival znovu do Fulneku. V chrámu Nejsvětější Trojice zazpívá v neděli 6. září Kühnův dětský sbor pod vedením Jiřího Chvály „Profesor Chvála sestavil program tak, abychom ukázali to nejlepší z duchovního repertoáru pro dětské, respektive ženské hlasy, včetně soudobých skladeb. Je to průřez od renesance po současnost. Zejména skladba P. Kostiainena je velmi zajímavá a působivá. Program bude rozdělen do tří částí, které budou oddělovat varhanní mezihry,“ uvedla k dramaturgii koncertu, který o den dříve uslyší i v Třinci, Kateřina Košťálová z Kühnova dětského sboru.

Svatováclavský hudební festival letos nabídne i "přehlídku" českých ansámblů staré hudby - barokní soubor Collegium 1704 s dirigentem Václavem Luksem letos do Ostravy přijede s Bachovou Mší h moll, Collegium Marianum pod vedením flétnistky Jany Semerádové, zavítá do Havířova (12. 9.) a Ostravy-Svinova (13. 9.) s programem, v němž bude excelovat francouzský kontratenorista Damien Guillon. Atraktivní výběr árií z oper a oratorií zkomponovaných během prvních dvou dekád 18. století pro slavnostní příležitosti vídeňského císařského dvora slibuje program nazvaný „Vienna 1709“ souboru Ensemble Tourbillon, který bude uveden 16. září v kostele sv. Jakuba Staršího v Ostravě-Plesné. Na premiérovém koncertě Svatováclavského hudebního festivalu v Dětmarovicích se 21. září v kostele sv. Maří Magdalény představí Tiburtina ensemble.

Baborák Ensemble, foto BE Baborák Ensemblefoto: BE

Poprvé bude součástí Svatováclavského hudebního festivalu filmová projekce, konkrétně francouzského němého filmu z roku 1928 Utrpení Panny orleánské, která bude doprovázena hudbou litevského skladatele Broniuse Kutavičiuse. Projekt, který připravil Orchestr Berg specializující se na soudobou hudbu, bude uveden 19. září v kostele sv. Václava v Ostravě a o den později v Opavě, rovněž v kostele sv. Václava. Svou premiéru na Svatováclavském hudebním festivalu bude mít světově proslulý hornista Radek Baborák, který již řadu let spolupracuje s Berlínskou filharmonií, a jeho Baborák Ensemble. Jejich koncert uslyší posluchači v Ostravě – Staré Bělé (17. 9.) a v Dolním Benešově (18. 9.).

12. ročník Svatováclavského hudebního festivalu vyvrcholí 28. září koncertním provedením Berliozovy monumentální kompozice Faustovo prokletí. Filharmonie Brno, Český filharmonický sbor Brno a sólisté Isabelle Cals, Sébastien Droy (oba z Francie), Roman Janál a Martin Gurbaľ vystoupí pod taktovkou Philippa Bernolda.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.