pondělí, 1. říjen 2018

Svatojakubský podzim k 90. výročí dirigenta Josefa Hercla

Napsal(a) 

Josef Hercl, foto Společnost Josefa Hercla Josef Herclfoto: Společnost Josefa Hercla

Připomínce nedožitých 90. narozenin dirigenta a sbormistra Josefa Hercla je letos věnován festival Svatojakubský podzim pořádaný Svatojakubským Audite Organum 15. – 29. 10. 2018 v Basilice sv. Jakuba na Starém městě pražském. Karlovy Vary si pak připomenou toto výročí v pátek 16. listopadu v Karlovarském městském divadle na slavnostním galakoncertu vítězů Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka udělením Ceny Josefa Hercla.

Josef Hercl se během svého třicetiletého působení v Karlových Varech stal mimořádnou osobností karlovarského hudebního života. V roce 1960 přijal místo dirigenta Karlovarského symfonického orchestru, následně obnovil činnost Karlovarského pěveckého sboru, jehož existence obohatila i dramaturgii orchestru. Nejdříve o sbory z oper, později o díla kantátová a oratorní. Jako první uvedl v roce 1963 do Karlových Varů Českou mši vánoční.

V době totality se mu dařilo prosazovat i další závažná díla duchovní hudby, která důvěrně znal ze svého pražského působení. Soubor Cantores Pragenses při basilice sv. Jakuba vypracoval na těleso špičkové úrovně a jeho dlouholeté pravidelné hudební produkce byly nesporným vrcholem toho, co bylo ve druhé polovině 20. století na našich kůrech k slyšení. Nejobtížnější skladby z této oblasti dirigoval za spoluúčasti vynikajících pěvců Národního divadla. V náročných dílech, například v Beethovenově Misse solemnis či Verdiho Requiem prokázal svoji schopnost zvládnout velkou formu i rozsáhlý kompars účinkujících.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.