čtvrtek, 29. březen 2018

Sto koncertů jako oslava sta let Československa na Svatováclavském hudebním festivalu

Napsal(a) 

 , foto Ivan Korč/SHF foto: Ivan Korč/SHF

Svatováclavský hudební festival oslaví 100. výročí vzniku Československé republiky stovkou koncertů. Během zářijového festivalu nabídne 39 koncertů, dalších 61 pak v celoročním projektu Hudební výlety. Prostřednictvím hudebních produkcí sahajících od artificiální hudby přes jazz až k folkloru otevírá historické i technické památky Moravskoslezského kraje.

Prostřednictvím Hudebních výletů upozorňujeme na půvabné prostory našeho kraje v touze je rozeznít,“ říká ředitel SHF Igor Františák, který k Hudebním výletům sestavuje dramaturgii. Koncerty budou realizovány nejen v kostelích, jak je tomu u festivalu, ale také na nově zrekonstruovaných aristokratických sídlech a v technických památkách celého Moravskoslezského kraje. Hudební výlety mohou návštěvníci podniknout do architektonicky i akusticky nejzajímavějších památek kraje – například do Ostravy na Slezskoostravský hrad, Karviné na zámek Fryštát a do „šikmého“ kostela sv. Petra z Alkantary, Nového Jičína na zámek Žerotín nebo do krnovské koncertní síně sv. Ducha. SHF se snaží oživit i genia loci uvedením děl zapomenutých skladatelů, kteří v moravskoslezském regionu žili a tvořili již od doby baroka. Některé z těchto skladeb budou mimořádně nastudovány pro uvedení v rámci Hudebních výletů a dočkají se tak novodobé premiéry.

Hana Blažíková na SHF 2017, foto Ivan Korč/SHF Hana Blažíková na SHF 2017foto: Ivan Korč/SHF

První koncert nového projektu zazněl již v únoru s americkou houslistkou Esther Yoo a Czech Virtuosi, následovala novodobá premiéra částí mše Josepha Puschmanna v podání brněnského sboru Ensemble Versus s Musicou Figuralis. Na duben jsou plánovány koncerty s polským saxofonistou Pawłem Gusnarem a varhaníkem Bartoszem Jakubczakem, nebo se Zemlinského kvartetem, které společně s klarinetistou Igorem Františákem uvede například Janáčkův cyklus Po zarostlém chodníčku v úpravě pro smyčcový kvartet a klarinet.

Májové dny prostoupí autorské improvizační večery dua Tara Fuki (Dorota Barová a Andrea Konstankiewiczová) v rychvaldském Husově sboru či v opavské Vodárenské věži 4. a 5. května. Jarní Hudební výlety vyvrcholí 13. května v kostele Panny Marie Královny v Ostravě – Mariánských Horách. Moravská filharmonie Olomouc pod taktovkou Paola Gatta společně s doprovodnou kapelou ZUŠ a přípravnými odděleními i hlavním sborem Ostravského dětského sboru a sborem partnerské školy ve Varšavě vystoupí s programem Vivaldi, Nohavica, Jenkins/110 ZUŠ Eduarda Marhuly. Detailní informace k programu koncertů, na kterých v průběhu roku vystoupí například Martina Janková, Magdalena Kožená nebo Martin Gurbaľ, naleznete zde.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.