středa, 25. leden 2012

Smetanova Litomyšl 2012: Pocta Pernštejnům - hudba v architektuře

Napsal(a) 

Při příležitosti 425. výročí svatby představitelů dvou předních českých šlechtických rodin Polyxeny z Pernštejna a Viléma z Rožmberka byl rok 2012 vyhlášen rokem Pernštejnským. Protože litomyšlský zámek, architektonický skvost a poslední velká stavba tohoto kdysi mocného rodu, přes šedesát let hostí a činí neopakovatelným festival Smetanova Litomyšl, je Pernštejnský rok také tématem letošního ročníku. Každý pořad, konaný v nádherném zámku, ve vynikající akustice jeho nádvoří, v kouzelné atmosféře arkád, bude vzdávat hold těm, kdo jej vystavěli. Pocta Pernštejnům je volný podtitul 54. ročníku Smetanovy Litomyšle a je také v názvu jednoho ze stěžejních pořadů. Zvuk lesního rohu se v Mozartově koncertu Es dur rozklene nad zámeckým nádvořím v podání zřejmě nejlepšího hornisty světa Radka Baboráka, který se však v Beethovenově „Osudové“ a Haydnově symfonii „Poledne“ představí i jako dirigent. Další část podtitulu Hudba v architektuře však připomíná, že pořady Smetanovy Litomyšle se konají nejen v renesančním zámku, ale i v dalších stavbách s vynikající architekturou. V gotickém chrámu Povýšení sv. Kříže bude koncert Gloria Simony Šaturové se souborem Collegium Marianum a recitál varhaníka Jaroslava Tůmy, v barokním kostele v Lanškrouně se představí houslista Ivan Ženatý s ansámblem Barocco sempre giovane, pro rokokový zámeček v Nových Hradech se chystá inscenace opery Henryho Purcella Královna víl, v secesním Smetanově domě Pražská komorní filharmonie se Soňou Červenou uvede pořad Hudba a slovo se skladbami Luboše Fišera, Jiřího Pauera, Sylvie Bodorové a W. A. Mozarta, v soudobém kulturním centru Fabrika ve Svitavách zazní recitál fenomenálního klavíristy Fazila Saye. Hlavní festivalovou scénou však zůstává druhé nádvoří zámku Litomyšl, na němž bude v roce 2012 uvedeno rekordních 23 pořadů. Mimořádně bohatá je nabídka operních děl: hravou inscenaci Prodané nevěsty režiséra Michaela Taranta představí Moravské divadlo Olomouc, Státní opera Praha uvede ve festivalové premiéře Pucciniho slavnou Bohému v režii Ondřeje Havelky, téměř po dvaceti letech bude na festivalu provedena Bizetova Carmen (NDM Ostrava), Národní divadlo Praha přijede s novým a velmi úspěšným nastudováním Dvořákova Jakobína a s Verdiho Traviatou. Smetanova Litomyšl bude hostit hned dvě mužské pěvecké superhvězdy. Poprvé se v České republice „na živo“ představí vynikající tenorista newyorské Metropolitní opery Marcello Giordani, kterého mnozí velmi dobře znají z oblíbených HD kino-přenosů. Barytonista Thomas Hampson vystoupil v naší republice s obrovským úspěchem již několikrát, tentokrát jej však přivádí mimořádná příležitost. Objednal si totiž u skladatelky Sylvie Bodorové cyklus písní, který bude mít v Litomyšli svoji světovou premiéru. Napsán je na téma doby císaře římského a krále českého Rudolfa II. k připomenutí 400. výročí jeho úmrtí pod názvem Lingua angelorum.

Slavné i méně známé skladby uvedou orchestrální koncerty. V zahajovacím koncertu České filharmonie s dirigentem Jakubem Hrůšou a klavíristou Fazilem Sayem se mohou posluchači těšit na Čajkovského klavírní koncert b moll, Dallas Greater Youth Orchestra zahraje Musorgského Obrázky z výstavy, nejslavnější symfonické maličkosti budou náplní závěrečného koncertu, jehož vyvrcholením bude Čajkovského Slavnostní předehra 1812, doprovázená skutečnou dělostřelbou. Naopak Pavel Šporcl v koncertu barokní hudby představí zcela neznámý houslový koncert J. K. Vaňhala a přední japonský mládežnický orchestr Kanagawa University Symphonic Band uvede v české premiéře skladbu Modlitba Masaru Kawasakiho, „žalozpěv pro orchestr“ každoročně hraný v Hirošimě při připomínce výročí svržení atomové bomby na toto město. Autor, který jako jeden z mála tragédii přežil, bude litomyšlskému uvedení přítomen.

Taneční pořad z výběru svých nejúspěšnějších choreografií pro Litomyšl chystá Bohemia balet, zejména dětem a mládeži bude věnována premiéra muzikálu Jiřího Temla Čert a Káča aneb Peklo v pekle, oblíbený Koncert na přání bude tentokrát věnován hudbě a písničkám Jaroslava Ježka. Dvakrát bude uveden projekt písničkáře Jaromíra Nohavici s Janáčkovou filharmonií Ostrava, který je však dosud zahalený tajemstvím i pro pořadatele.

54. ročník Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl se uskuteční od čtvrtka 14. června do neděle 8. července 2012. Na 31 pořadů bude připraveno téměř 30 tisíc vstupenek, jejichž předprodej bude zahájen ve středu 7. března od 10.00 hodin v prodejní síti Ticketportal (www.ticketportal.cz) a on-line v internetové prodejně na www.smetanovalitomysl.cz. K dispozici pro objednávky bude také telefonické centrum na čísle 461 616 070, oproti minulosti však již letos nebudou přijímány písemné a e-mailové objednávky, jejichž vyřizování vždy provázely problémy a od nichž většina zájemců v posledních letech stejně ustoupila.

PR

Související položky (podle značky)

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.