neděle, 1. srpen 2021

Slyšet jednou je dobré, dvakrát ještě lepší: Orchestr Berg uvede skladbu dvakrát během jednoho večera

Napsal(a) 

Fausto Romitelli, foto Casa Ricordi Fausto Romitellifoto: Casa Ricordi

Orchestr Berg společně s dirigentem Peterem Vrábelem a sopranistkou Pavlou Radostovou nabízí další večer v originálním koncertním formátu Slyšet 2x. V pondělí 2. srpna v české premiéře představí hudbu italského skladatele Fausta Romitelliho inspirovanou mimo jiné Tibetskou knihou mrtvých, která spojuje akustické nástroje, elektroniku i lidský hlas.

Už dlouhou dobu se zamýšlíme nad tím, jak posluchačům zprostředkovat co nejintenzivnější zážitek z nové hudby. Proto jsme přišli s formátem Slyšet 2x a máme radost, že se setkal s tak velkým úspěchem. S novou hudbou je to totiž jako s cizími jazyky – opakovaný poslech nám pomáhá lépe rozumět a náš zážitek je pak bohatší,“ vysvětluje ředitelka orchestru Eva Kesslová. Skladbu na koncertě osobně představí i umělecký šéf a dirigent Orchestru Berg Peter Vrábel, který dodává: „Slyšet jednou je dobré, slyšet dvakrát ještě lepší. Vůbec nejlépe jsme na tom my hudebníci, při přípravě na koncert si konkrétní skladbu zahrajeme mockrát. Proto se chceme podělit o své dojmy a upozornit na zajímavé detaily, kterých by si posluchači při prvním poslechu všimnout nemuseli…

Hudbu Fausta Romitelliho (1963‒2004) uvedl Orchestr Berg od roku 2010 již vícekrát, vždy jde o mimořádnou interpretační výzvu. Skladba EnTrance je nápodobou rituálu, který vede do stavu transu – zpěvačka v průběhu celé skladby pracuje s nádechem, výdechem a zpívá mantru z Tibetské knihy mrtvých.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.