úterý, 11. prosinec 2018

Skladatelská soutěž České filharmonie zná vítěze, první cenu získala Jana Vöröšová

Napsal(a) 

Jana Vöröšová, foto Vojtěch Havlík Jana Vöröšováfoto: Vojtěch Havlík

U příležitosti 100. výročí od založení samostatného Československa vypsala Česká filharmonie druhý ročník soutěže pro české a slovenské skladatele, kteří k datu výročí nepřesáhli věkovou hranici čtyřiceti let. Vítězkou soutěže se stala Jana Vöröšová.

Soutěž, jejímž iniciátorem byl už v roce 2014 Jiří Bělohlávek, probíhala ve dvou kolech. V prvním kole obdržela Česká filharmonie 57 platných přihlášek, 12 od skladatelek a 45 od skladatelů, 46 z České republiky a 11 ze Slovenska. Z nich porota 1. února 2018 vybrala tři postupující do druhého kola – Adriána Demoče, Matouše Hejla a Jana Vöröšovou. Ta získala prvenství za svoje Písně vrbovýho proutku pro soprán a orchestr. Vöröšová (1980) studovala skladbu na Pražské konzervatoři ve třídě profesora Bohuslava Řehoře a na Hudební fakultě AMU v Praze ve u profesora Václava Riedlbaucha. Absolvovala roční stáž na Koninklijk Conservatoire Brussel a tříměsíční tvůrčí pobyt v Paříži. Její skladby byly hrány na festivalech Contempuls, Présance (FR), nebo Wien Modern a mnoha dalších. Je členkou cimbálové asociace a Institutu Duncan, zakladatelkou a sbormistryní dětského i smíšeného sboru La Folia a vede hudební tvůrčí kurzy a semináře pro děti i dospělé. Druhé místo získal Matouš Hejl se svou kompozicí Crossings  a třetí cenu porota udělila slovenskému skladateli Adriánu Demočovi za skladbu Neha. Adagio pre Orchester. Všechny tři skladby Česká filharmonie provede v premiéře do konce roku 2019 a spolu s oceněním získali skladatelé i finanční odměnu (1. cena 100 000 Kč, 2. cena 50 000 Kč).

 

Porotu prvního kola tvořili koncertní mistr violoncell České filharmonie Václav Petr, vedoucí a první hráč skupiny fagotů České filharmonie Ondřej Roskovec, dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš, dramaturg Symfonického orchestru Českého rozhlasu Josef Třeštík a skladatelé Martin Smolka a Miroslav Srnka. Zhodnocení dodaných skladeb tří finalistů provedli pak ve druhém kole soutěže dirigenti Semjon Byčkov, David Robertson, a skladatelka Chaya Czernowin.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.