úterý, 24. listopad 2020

Siréna za zdí kláštera: Orchestr BERG zahraje Sotto voce

Napsal(a) 

Ondřej Štochl, foto Karel Šuster Ondřej Štochlfoto: Karel Šuster

Prosincová Hudba k siréně Orchestru BERG se bude vysílat z hradčanské Fortny, kláštera bosých karmelitánů. Novinka skladatele Ondřeje Štochla, která během ní zazní, má odkazovat k adventnímu ztišení. Skladbu s názvem Sotto voce můžete slyšet v přímém rozhlasovém přenosu, ale také prostřednictvím živého videa na Facebooku.

Novinka Ondřeje Štochla, v hudební terminologii „polohlasem, ztišeně“, původně vznikla pro kostel v areálu psychiatrické léčebny v Bohnicích. „Kvůli pandemii jsme ale byli nuceni hledat nové místo a díky tomu jsme objevili úžasný prostor hradčanské Fortny, mimořádně otevřeného místa vytvořeného z kláštera bosých karmelitánů“, vysvětluje Eva Kesslová, ředitelka Orchestru BERG. Klášter se původnímu místu v mnoha ohledech podobá. K tomu dodává autor díla Ondřej Štochl: „Tam ‘uvnitř’ je siréna jedním z mála zvuků, které sem doléhají z okolního světa. Venku spíš ruší, uvnitř, za plotem nebo za zdí, naopak může vyvolat bilancování v těch, kdo se tu snaží dostat blíž k vnitřní harmonii, dál od démonů… To je ‚sotto voce‘, v prostoru, kde platí trochu jiný čas.

Tuto příležitost ke ztišení uprostřed všedního dne nabízí v přímém přenosu Český rozhlas Vltava, a to nejen na rozhlasových vlnách ale i jako živé video na svém Facebooku. Virtuálně se tak spojí nejen s hudebníky v karmelitánském kostele sv. Benedikta ale i  se všemi ostatními posluchači. Akce je výjimečná také tím, že v rámci koncertu zazní rovný zkušební tón sirény z autentické nahrávky z nedalekého Pohořelce – po dobu nouzového stavu totiž zůstávají české sirény němé.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.