neděle, 8. srpen 2021

Silberbauerovo hudební Podyjí rozezní kostely a kláštery jižní Moravy a Dolního Rakouska

Napsal(a) 

Kostel sv. Martina, Göllersdorf (ilustrační foto), foto Hudební Podyjí Kostel sv. Martina, Göllersdorf (ilustrační foto)foto: Hudební Podyjí

Druhý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Silberbauerovo hudební Podyjí bude opět prezentovat hudební díla převážně na varhanách z dílny znojemského varhanáře Josefa Silberbauera. Tento rok se však rozšíří i o nástroje Silberbauerova učitele varhanáře Ignáce Jakoba Floriána Casparida.

Na podzim nabídne festival návštěvníkům 16 koncertů, 8 na jižní Moravě a 8 v okolí rakouského národního parku Thayatal. Na programu je vystoupení barokních ansámblů, smíšených sborů, vokálních ansámblů, komorního orchestru a talentovaných dětí ZUŠ z obou stran hranice, které na koncertech v Louce u Znojma a v Unterretzbachu vystoupí společně s učiteli ZUŠ.

Zahajovací koncert Struny a píšťaly současně – Věčné světlo zve 5. září v 18 hodin posluchače do kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Vranově nad Dyjí. Houslisté David Pokorný a Alexej Aslamas uvedou spolu s varhanicí Kateřinou Málkovou dvě světové premiéry: Dozrávání skladatele Antona Aslamase a …a světlo věčné ať mu svítí Michaely Pálky Plachké. 25. září v 18 hodin se uskuteční benefiční koncert „Pro varhany“ kostela sv. Josefa v Jevišovicích, na kterém zazní Pergolesiho Stabat Mater.

Festival vyvrcholí sborovým koncertem „Hold sv. Mikuláši“ 8. prosince v 19 hodin v kostele sv. Mikuláše v rakouském Röschitz, kde vystoupí brněnský smíšený sbor Ars Brunensis vedený dirigentem a sbormistrem Danem Kalouskem. Sbor uvede světovou premiéru skladby O Pater III Tomáše Pálky a rakouskou premiérou mše Missa brevis skladatele Lukáše Sommera. Na koncertě se představí také chrámový varhaník a sbormistr rakouského kláštera Altenburg Martin Wadsack s vokálním ansámblem St. Stephanus-Altenburg.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.