Shakespeare, Magdalena Kožená, Beethoven a 22 smyčcových kvartet na letošním Concentus Moraviae

Ve štítu letošního ročníku festivalu Concentus Moraviae budou jména dvou velikánů: Williama Shakespeara a Ludwiga van Beethovena. Na festivalu zazní kromě kompletního Beethovenova díla pro smyčcové kvarteto i nejvýznamnější skladby českého a světového repertoáru včetně hudby 2. poloviny 20. století. Na objednávku festivalu vznikly skladby Ľubice Čekovské a Slavomíra Hořínky pro toto obsazení. Ve světové premiéře zazní například kvartetní úprava Shakespearem inspirovaného díla brněnského rodáka Ericha Wolfganga Korngolda.

Rezidenční soubor festivalu Pavel Haas Quartet povede v červnu třídenní mistrovský kurz kvartetní hry na zámku v Moravském Krumlově a vystoupí na dalších pěti místech včetně rakouského Retzu. Na zahajovacím koncertě 1. června v mikulovském Zámeckém sále vystoupí s americkým Dover Quartet. „Pozvání na Concentus Moraviae vnímáme jako výjimečnou příležitost a možnost se komplexněji představit na domácí půdě. V takové míře se Pavel Haas Quartet v rámci České republiky ještě neobjevil a asi hned tak neobjeví.“ uvedl violoncellista souboru Peter Jarůšek.

Pavel Haas Quartet, foto Marco Borggreve

Dramaturgickým zpestřením bude společné vystoupení patronky festivalu Magdaleny Kožené s Melody Makers Ondřeje Havelky 21. června v Jupiter Clubu ve Velkém Meziříčí. „Měl jsem tu čest s touto úžasnou dámou a velkou umělkyní režijně spolupracovat a jsem velmi poctěn jejím přáním zazpívat si s mými Melody Makers…” říká Ondřej Havelka a dodává: „Jsem si jist, že její hlas a srdce, které umí nádherně umocnit krásu skladeb Bachových, Dvořákových či Martinů, budou stejně zapáleně tepat ve swingovém rytmu písní Colea Portera, které spolu připravujeme…”.

Program festivalu bude již podruhé obohacen o oblíbenou akci Hudba na kole, která bude pro hudbymilovné cyklisty připravena v sobotu 11. června na česko-rakouském pomezí. Další zajímavé výlety, tentokrát dramaturgické, mířící mimo žánr tradičně pojaté vážné hudby, nabídne spolupráce Ivy Bittové se slovenským Mucha Quartet. Na festivalovém pódiu se objeví i překladatel a znalec Shakespeara Martin Hilský, muž, který převedl velkého alžbětince do češtiny 21. století. Program festivalu Concentus Moraviae ozvláštní i divadelní spolek Kašpar s Romeem a Julií. Závěrečný koncert bude patřit Komornímu orchestru České filharmonie, jehož vystoupení na festivalu bude zároveň zahájením fungování tohoto nově zřízeného komorního tělesa.

Kromě vynikajících rezidenčních Haasovců se návštěvníci setkají s řadou dalších skvělých kvartetních těles. Vedle české špičky (reprezentované kvartety Wihanovým, Talichovým, Martinů, Wallingerovým, Janáčkovým, Pražákovým, Škampovým, Zemlinského, Bennewitzovým a soubory Epoque Quartet, Apollon, Korngold Quartet, Miloslav Ištván Quartett i projektovým ansámblem houslisty Josefa Špačka Concentus Moraviae Quartet) letošní Concentus Moraviae přivítá i zahraniční hosty, jako je americký Dover Quartet, francouzští Van Kuijk Quartet a Quatuor Modigliani nebo kodaňský Danish String Quartet. Po jejich boku se objeví i vynikající sólisté dalších oborů, například klavíristé Ivo Kahánek, Miroslav Sekera a David Mareček, klarinetista Wenzel Grund, perkusionista Martin Opršál nebo houslista Josef Špaček. Kompletní info na concentus-moraviae.cz.

Sdílet článek: