středa, 27. květen 2020

Ševčíkova akademie podruhé: Pod vedením hráčů Berlínské filharmonie nebo pedagoga z Juilliard School

Napsal(a) 

Noah Bendix-Balgley, foto Nikolaj Lund Noah Bendix-Balgleyfoto: Nikolaj Lund

Do západočeských Horažďovic se letos v srpnu podruhé sjedou mladí smyčcaři, aby se zúčastnili Ševčíkovy akademie. Vybraní hudebníci mají možnost studovat u českých lektorů, účastnit se bohatého doprovodného programu a vystupovat na festivalových koncertech. Formou online mistrovských kurzů se budou učit od profesorů z univerzit v New Yorku a Curychu, nebo také od koncertního mistra Berlínské filharmonie.

Jsme vděčni, že se nám letos i přes nepřízeň okolností podařilo udržet Ševčíkovu akademii, která si loni získala srdce mnohých účastníků a letos přináší spoustu novinek. Myslíme především na mladé hráče a hráčky, kteří potřebují v létě velkou dávku inspirace. Přiklonili jsme se k americkému modelu a náš tým posílili o lektory mimo-hudebních aktivit. Účastníci tak k nám mohou přijet a soustředit se plně na to, co mají nejraději, tedy hru na jejich hudební nástroj,” říká jeden ze dvou uměleckých vedoucích akademie, violoncellista Tomáš Jamník. Tím druhým je houslista Josef Špaček, oba dva jsou zároveň během kurzů aktivními lektory. Do týmu k nim se letos přidá violista Karel Untermüller a kontrabasista Tomáš Karpíšek. Juniorských kategorií se spolu s nimi ujmou houslistka Daniela Oerterová a violoncellistka Petra Malíšková. Všichni budou vyučovat na veřejných masterclassech a soukromých hodinách, které budou věnovány nástrojové technice.

Letošní novinkou je spolupráce s mezinárodně uznávanými pedagogy. Všechny houslisty povede přes online lekce americký houslista Noah Bendix-Balgley, první koncertní mistr Berlínské filharmonie. Individuální lekce získají violisté od dalšího berlínského filharmonika, Allana Nillese. Violoncellisté se mohou těšit na hodiny u Richarda Aarona, jednoho z nejvyhledávanějších pedagogů v současnosti vyučujícího na University of Michigan a Juilliard School of Music v New Yorku. Obor kontrabas na dálku zajistí Wies de Boevé, profesor na švýcarské Zürcher Hochschule der Künste.

Veřejnost se letos s účastníky a pozvanými hosty potká na celkem patnácti festivalových koncertech, které se odehrají v secesním sále Hotelu Prácheň, na Zámku Horažďovice nebo na Mírovém náměstí v Horažďovicích. Festivalová vystoupení jsou doplněna semináři, komentovanou prohlídkou výstavy o Otakaru Ševčíkovi a procházkami po místech, která Ševčík navštěvoval. Všichni účastníci se mohou účastnit hry v komorních ansámblech a také večerní hry v orchestru pod vedením houslisty Henry Floryho. Ti nejmladší do osmi let se znovu mohou těšit na Školičku Otakárek, program pod vedením hudebních lektorů a také kreativní program pod vedením Evy Jamníkové, houslistky a absolventky oboru speciální pedagogiky na berlínské Univerität der Künste.

Ševčíkova akademie se koná v termínu 2.–14. srpna 2020, kapacita všech věkových kategorií je omezena a zájemci budou vybíráni na základě zaslaného životopisu a videonahrávky. Přihlášky jsou k dispozici na webu Ševčíkovy akademie.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.