úterý, 12. srpen 2014

Šestá nominace na Gramophone Award pro Pavel Haas Quartet

Napsal(a) 

Pavel Haas Quartet, foto Marco Borggreve Pavel Haas Quartetfoto: Marco Borggreve

Pavel Haas Quartet získal nominaci na jednu z nejprestižnějších světových hudebních cen. Jde o album s nahrávkou díla Franze Schuberta, které vyšlo loni na podzim. Mezinárodně úspěšné kvarteto zahájí novou sezónu v Čechách. Do konce roku ho však čeká řada významných evropských koncertních sálů. Přenosy z jeho koncertů připravuje BBC Radio, Dutch Radio i Evropská vysílací unie (EBU). V listopadu kvarteto začne nahrávat nové album pro Supraphon. Tentokrát půjde o smyčcové kvartety Bedřicha Smetany.  

Britské Gramophone Awards jsou přezdívány "Oscaři klasické hudby". Už osmatřicet let je udělují kritici píšící pro britský časopis Gramophone. Ten vychází od roku 1923 a každý měsíc přináší recenze CD, rozhovory, portréty a články o nejnovějších trendech ve vývoji audiovizuální techniky. Ze stovek nahrávek vydaných v období mezi 1. červnem a 31. květnem vybírají porotci pro každou z kategorií šest nejlepších. V průběhu srpna tuto užší nominaci zveřejňují. Umělci přebírají ocenění 17. 9. 2014 z rukou celebrit britského kulturního života na velkolepé show v Londýně. V nominacích Gramophone Awards se i letos objevuje nahrávka jednoho z nejlepších komorních souborů současnosti Pavel Haas Quartet, jenž vydává u vydavatelství Supraphon. V kategorii komorní hudba získal nominaci za album se Smyčcovým kvintetem a Smyčcový kvartet Smrt a dívka Franze Schuberta, které vyšlo v září 2013.

"Z našich pěti CD, která jsme dosud u Supraphonu vydali, byla všechna na Gramophone Award nominována. Dvakrát jsme tuto věhlasnou cenu i převzali. Naposledy v roce 2011, kdy naše nahrávka smyčcových kvartet Antonína Dvořáka dokonce obdržela i nejprestižnější ocenění v rámci Gramophone Award: Nahrávka roku. Bylo to pro nás velké překvapení, protože Dvořákův Americký kvartet byl natočen nespočetněkrát mnoha světovými soubory, ale letos nás nominace CD s díly Franze Schuberta překvapila a potěšila ještě mnohem více. Vždyť jde o jedno z hlavních děl komorní hudby, nahrané více jak tisíckrát. Je skvělé, že naše interpretace zaujala v záplavě nových nahrávek s klasickým repertoárem," dodává k čerstvé nominaci violoncellista Pavel Haas Quartet Peter Jarůšek.

PR

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.