Sedmnáctá sezona kinopřenosů z Metropolitní opery nabídne devět titulů a otevřou ji tři premiéry

Oceňovaná série přímých přenosů z Metropolitní opery vstupuje do další sezony. Počínaje říjnem nabídne divákům celkem devět titulů. Je mezi nimi léty prověřená klasika, ale i trojice úplných premiér na prknech newyorské scény. A právě tři premiérové tituly, Mrtvý muž přichází s Joyce DiDonato, X: Život a doba Malcolma X a Florencie v Amazonii, aktuální sezonu přenosů otevřou. Z klasických titulů se diváci mohou těšit na Carmen, Nabucco, Madamu Butterfly, Romea a Julii nebo Vlaštovku. Předprodej abonmá v pražských kinech Světozor a Aero a v Bio Central v Hradci Králové bude spuštěn 28. srpna.

První titulem aktuální sezony bude napjatě vyhlížená premiéra opery Mrtvý muž přichází skladatele Jakea Heggieho. Novou produkci si vzal na starost Ivo Van Hove a zazáří v ní mezosopranistka Joyce DiDonato. O tři týdny později, 18. listopadu budou kina patřit další premiéře. Přelomové dílo Anthonyho Davise X: Život a doba Malcolma X režíruje držitel ceny Tony Robert O’Hara a v hlavní roli se představí Will Liverman, který v sezoně 2021/22 triumfoval v titulu Oheň v kostech. Poslední premiérou sezony bude magickým realismem inspirovaná Florencie v Amazonii skladatele Daniela Catána, první opera ve španělském jazyce na prknech Metropolitní opery po více než sto letech. Ansámbl v čele s Ailyn Pérez a Michaelem Chioldim se i na plátnech českých kin představí 9. prosince.

Heggie: Mrtvý muž přichází, foto MET

Prvním titulem roku 2024 se stane velkolepý revival klasické Verdiho inscenace Nabucco. V titulní roli babylónského krále debutuje barytonista George Gagnidze. V nové produkci v Metropolitní debutující Carrie Cracknell se v sobotu 27. ledna vrátí do série MET: Live in HD Bizetova Carmen s Aigul Akhmetshinou v titulní roli a Piotrem Beczałou jako jejím milencem Donem Josém.

Síla osudu Giuseppe Verdiho bude 9. března uvedena v nové produkci pod vedením režiséra Mariusze Trelińskiho. Bude to návrat po více než třiceti letech a v hlavní úloze Leonory se představí sopranistka Lise Davidsen.

Dvojice pěvců na vrcholu svých uměleckých sil, sopranistka Nadine Sierra a tenor Benjamin Bernheim, se potká v titulních rolích shakespearovské adaptace Romea a Julie Charlese Gounoda. 23. března ji diriguje Yannick Nézet-Séguin.

Verdi: Nabucco, foto MET

Hořkosladká Vlaštovka Giacoma Pucciniho bývá uváděna zřídkakdy, v letošní sezoně se ale na program Metropolitní opery dostala, tentokrát s Angel Blue v roli sofistikované francouzské hraběnky Magdy. Po jejím boku se představí Jonathan Tetelman coby idealistický Ruggero. Obsazení doplňují v Metropolitní opeře debutující Emily Pogorelc a Bekhzod Davronov v rolích Lisette a Pruniera. Na programu bude Vlaštovka 20. dubna.

Sezonu uzavře další z Pucciniho děl, tentokrát klasická Madama Butterfly. Opera bude uvedena 11. května v obnovené klasické produkci Anthonyho Minghelly a režii Carolyn Choa. V hlavní roli gejši Čo-Čo-San debutuje Asmik Grigorian. Přenosem mimo standardní program pak zůstává Kouzelná flétna, která na plátna kin zamíří těsně před koncem roku, 30. prosince 2023 v oblíbené pohádkové produkci režisérky Julie Taymor.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější