úterý, 21. duben 2020

Salcburské Mozarteum získalo vzácný dopis, který psal Mozart své ženě z Prahy

Napsal(a) 

Portrét Constanze Mozartové z roku 1782 od amatérského malíře Josepha Langeho Portrét Constanze Mozartové z roku 1782 od amatérského malíře Josepha Langeho
Poté, co se Wolfgang Amadeus Mozart usadil v roce 1781 v sídelním městě rakousko-uherské monarchie, necestoval z Vídně příliš často. A pokud už někam vyrazil, vždy ho doprovázela i jeho manželka Constanze. Z toho důvodu nemáme mnoho dopisů mezi ní a skladatelem, které mohou prozradit blíže o jejich vztahu a dalších okolnostech jejich společného života. Několik takových dopisů se však přece zachovalo z let 1789 a 1791. Salzburg Mozarteum Foundation nedávno získala do své sbírky jeden z nich, který psal Mozart své ženě z Prahy.

Právě v roce 1789 totiž skladatel opustil Vídeň a vydal se přes Prahu, Drážďany a Lipsko do Berlína. Přál si koncertovat pro pruského krále Fridricha Viléma II., který byl velkým milovníkem hudby. Mozart také doufal, že cestou odehraje více koncertů, protože vídeňský kulturní život trpěl od roku 1787 vlivem rusko-turecké války. Constanze psal dopisy dvakrát týdně, zmiňoval v nich setkání s jejich společnými známými a také svá vlastní vystoupení. Součástí byly i osobní vzkazy týkající se jejich vztahu.

Dopis Wolfganga Amadea Mozarta jeho ženě Constanze z roku 1789 Dopis Wolfganga Amadea Mozarta jeho ženě Constanze z roku 1789
V dopise z 10. dubna 1789 (který byl prodán v aukci na začátku 90. let minulého století) nacházíme zmínku o smlouvě na novou operu pro Prahu, která však nakonec nebyla realizována. Mozart také doufal, že pruský král Fridrich Vilém II. ho v Berlíně již očekává. Vedle svých profesních ambicí však také přiznává, že velmi touží po odpovědi a dopis od Constanze snad obdrží v Drážďanech, což by si velmi přál. Pozdravuje s láskou i jejich tehdy čtyřletého syna Karla Thomase. Elektronická kopie a přepis tohoto dopisu je k nalezení v digitálním archivu Salzburg Mozarteum Foundation.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.