středa, 18. srpen 2021

Rusalka v parku s Kateřinou Kněžíkovou v hlavní roli zve do zámeckého areálu v Litni

Napsal(a) 

, foto Festival Jarmily Novotné foto: Festival Jarmily Novotné

Výběr nejznámějších árií z opery Rusalka přednesou elitní operní pěvci při mimořádném open air představení Rusalka v parku 28. srpna v zámeckém areálu v Litni. U příležitosti oslav 10. výročí založení neziskové organizace Zámek Liteň a Festivalu Jarmily Novotné zde na rozměrné scéně vystoupí sólisté Kateřina Kněžíková, Richard Samek, Jan Martiník, Jana Kurucová, Symfonický orchestr Českého rozhlasu v čele s dirigentem Robertem Jindrou a další. Vedle hudebního přednesu návštěvníky potěší multimediální produkce bratrů Cabanů v podobě velkoplošných projekcí, s tanečním doprovodem. Umělci i organizátoři tímto mimořádným koncertním provedením zároveň vzdají poctu jednomu z nejslavnějších českých hudebních děl všech dob – opeře Rusalka, která byla poprvé uvedena před 120 lety.

Režisér, choreograf a scénograf Michal Caban, který chystá multimediální podobu projektu, přibližuje výběr lokality: „Protože se Rusalka v parku odehraje ve speciálním prostředí, pracujeme na přípravách projektu již více než rok, abychom nepodcenili žádnou ze složek. Lokalitu parku jsme si vybrali proto, že v něm je krásné jezírko, a vůbec přírodní scenérie je k opeře Rusalka naprosto adekvátní a bude hrát také velký význam v rámci naší inscenace. Návštěvníci uslyší klíčové scény z opery. Jedná se o koncertní provedení, tedy orchestr a pěvci budou na pódiu zpívat své party a zámecký park plánuji využít vizuálně a chci do něj zapojit tanečníky, kteří budou operu hrát v reálném prostředí.,“ vykresluje konkrétní obrysy představení Michal Caban.  

Open air koncert Rusalka v parku se stane zároveň poděkováním podporujícím institucím, umělcům i jednotlivcům: „Po těch deseti letech existence neziskové organizace i festivalu se sluší poděkovat všem, kteří nás podpořili, vystupovali v Litni i na dalších našich projektech, přijeli a napsali o tom, co děláme. Pro mě samotnou je radost to se všemi oslavit. Koncert má benefiční charakter a část výtěžku ze vstupného poputuje na opravu oranžerie – kulturní památky v zámeckém areálu v Litni,vysvětluje ředitelka neziskové organizace Zámek Liteň a Festivalu Jarmily Novotné, Ivana Leidlová.

Maximální kapacita hlediště je až dva tisíce osob, což ale letos organizátoři nepředpokládají, a nakonec i vítají vzhledem k protipandemickým opatřením. „Záleží nám rovněž na pocitu bezpečí přítomných, aby měli dostatečné rozestupy. I tak nás ale velmi těší, že navzdory nejistému období, v němž se nacházíme, je zájem o vstupenky ze strany veřejnosti vskutku značný,“ dodává Leidlová.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.