Rukopis Rusalky poprvé vycestuje do zahraničí, budou jej moci zhlédnout Newyorčané

Ve čtvrtek 2. února uvede Metropolitní opera v New Yorku nové nastudování Rusalky. O den dříve bude veřejnosti otevřena výstava rukopisu opery ze sbírek Národního muzea, který se představí vůbec poprvé ve své historii v zahraničí. Americké publikum bude mít možnost jej vidět od 1. do 23. 2. 2017 v galerii Českého centra New York. Projekt Českého centra New York, který nabízí americkým milovníkům tohoto žánru širokou škálu pořadů, zahájí 1. února 2017 ministr kultury Daniel Herman.

„Národní muzeum spravuje nejrozsáhlejší a nejvýznamnější soubor dvořákovských materiálů na světě a vystavené předměty patří opravdu mezi unikáty. Mezi nimi však vyniká zejména autografní partitura Rusalky, kterou vystavujeme zcela výjimečně a v zahraničí je nyní dokonce vystavena vůbec poprvé. Kompletní partituru si pak zájemci budou moci prolistovat v elektronické podobě na tabletu,“ uvedl ředitel Národního Muzea Michal Lukeš

Rukopisná partitura Rusalky

Při příležitosti nového nastudování Dvořákovy Rusalky do New Yorku zavítají také tři její představitelky – Gabriela Beňačková, která Rusalku zpívala právě v Metropolitní opěře v roce 1993, Magda Vašáryová, představitelka víly ve filmové verzi z roku 1977 (hlas jí propůjčila G. Beňačková) a Renée Fleming, jejíž kostýmy budou součástí výstavy.

Slavnostní zahájení proběhne za účasti Daniela Hermana: „Krásu hudby i podmanivou sílu libreta dramatu o lásce, hledání smyslu života, o vině, trestu a nejvyšší oběti – to vše nabízí nádherné operní dílo Rusalka vnímavému divákovi. V Rusalčině závěrečném partu slyšíme též hlas odpuštění, vše uzdravující balzám na jizvy lidského srdce i na jizvy světa. Také tento hlas nabídněme posluchačům kdekoli na světě jako aktuální poselství. Rusalka zůstane navždy jedním z nejsilnějších děl, které nám Mistr Antonín Dvořák zanechal. Těším se na nově nastudované představení v Metropolitní opeře a je mi ctí představit zahraničním milovníkům Dvořákovy hudby také unikátní rukopis této opery ze sbírek Národního muzea. Děkuji těm, kteří se na této i všech doprovodných akcích podíleli, a napomohli tak šíření skvělého jména české kultury ve světě.

Kostýmní návrh Rusalky V. Hofmana pro Národní divadlo z roku 1936

Během slavnostního zahajovacího koncertu Rusalka v New Yorku vystoupí sopranistka Gabriela Beňačková a tenorista Petr Nekoranec se svými americkými kolegy – basistou Davidem Leigh a klavíristou Kenem Nodou. Muzikologický komentář pronese Michael Beckerman.

Výstava vznikla díky spolupráci Českého centra New York, Národního muzea, Metropolitní opery, Generálního konzulátu ČR v New Yorku a Americké společnosti Antonína Dvořáka (DAHA). Kromě rukopisu se návštěvníci mohou těšit také na tzv. Dvořákův americký skicář č. 6, první vydání libreta opery, skladatelovy dopisy nebo první nahrávky árií z opery. Představeny budou také různé kostýmní a scénické návrhy Rusalky vytvořené během 20. století významnými kostýmními výtvarníky zejména pro inscenace v Národním divadle v Praze.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější