Rozhlasoví symfonikové uvedou ve světové premiéře skladbu Šimona Vosečka na erotické texty

Koncert pod vedením hlavního hostují­cího dirigenta SOČRu Roberta Jindry v pondělí 6. listopadu zahájí světová premiéra nové skladby Šimona Vosečka na objednávku SOČRu, v níž zhudebnil erotickou poezii francouzských satirických básníků 17. století. Pěvecká sóla přednesou Jana Kurucová a Daniel Luis de Vicente. Po přestávce zazní Brucknerova Symfonie č. 4 zvaná „Romantická“. Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava, záznam nabídne 8. 11. ČRo D-dur.

V Rakousku žijící český skladatel, který absolvoval Pražskou konzervatoř a Univerzitu hudebních a dramatických umění ve Vídni, získal renomé jako autor oper i instrumentálních děl. Od roku 2012 je členem divadelní a performativní skupiny Schallundrauch Agency. Působí v ní nejen jako skladatel, ale též hudební režisér, performer, režisér a divadelní pedagog. Také je lektorem, vyučuje na skladatelských kurzech a angažuje se v Mezinárodní společnosti pro soudobou hudbu.

V premiérované skladbě pro mezzosoprán, baryton a orchestr Poltron V. que tu es. Pragmatické postřehy z erotického života zhudebnil erotickou poezii ze sbírky Le Parnasse des poètes satyriques (Paříž, 1622). Voseček sbírku charakterizuje jako nápadně otevřenou a realistickou, někdy až brutálně nemilosrdnou, ale také moderní. Skladatelem vybrané texty pokrývají široké spektrum aktivit a pojmů, které se neliší od současnosti. Patří k nim láska, touha, nevěra, homosexualita, impotence a podobně. Hudebně využívá Voseček toho, že expresivní „problematická“ slova byla v původním vydání nahrazena tečkami. V kompozici připomínají hlasité zvukové efekty současnou praxi v médiích, kde jsou taková slova nahrazena pípáním.

„Romantická“ Symfonie č. 4 Es dur je nejpopulárnější skladbou Antona Brucknera. Autor ji složil v roce 1874, ale vracel se k ní ještě řadu dalších let a opakovaně ji přepracovával. Prvního provedení se ve Vídni ujal Hans Richter teprve v únoru 1881, česká premiéra se uskutečnila v Brně v dubnu 1893. Tématy laděnými baladicky, lovecky i hymnicky dílo tónomalebně vyjadřuje přírodní romantiku až k hrdinskému finále.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější