pondělí, 24. únor 2020

Roman Patočka bude novým koncertním mistrem FOKu

Napsal(a) 

 , foto archiv RP foto: archiv RP

Houslista Roman Patočka vyhrál konkurz na pozici koncertního mistra Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. K orchestru nastoupí na začátku příští sezony v září 2020 společně s novým šéfdirigentem Tomášem Braunerem.

Pozice koncertního mistra houslí FOK byla naposledy nově obsazena v roce 1999, kdy se jí ujal Jiří Hurník, a připojil se tak k Ritě Čepurčenko, která je koncertní mistryní FOKu již od roku 1995.

Generační obměna je přirozená, ani FOK se jí nevyhne. Velmi oceňuji, když se starší hráči rozhodnou předat své zkušenosti. Jiří Hurník je stále skvělý houslista, klíčová osobnost orchestru. Jde o modelový příklad kontinuity umělecké práce. Jiřímu Hurníkovi náleží upřímné poděkování za náročné roky v pozici koncertního mistra, Romana Patočku vítám společně s šéfdirigentem Tomášem Braunerem do nové etapy, uvedl ředitel FOK Daniel Sobotka.

Houslista Roman Patočka patří je vítězem a laureátem na Soutěži Pražského jara, Leopolda Mozarta v Augsburku nebo Pablo de Sarasate v Pamploně. Vystupuje jako sólista s renomovanými orchestry (Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu, Hamburští symfonikové,...), spolupracoval s Jiřím Bělohlávkem, Vladimírem Válkem či Douglasem Bostockem, je členem klavírního Eben tria a smyčcového Talichova kvarteta. „Pražští symfonikové jsou špičkovým domácím orchestrem, dlouhodobě úspěšně etablovaným na mezinárodní scéně. FOKaři jsou navíc proslulí tím, že jejich orchestr je pro ně srdeční záležitostí. Pozice koncertního mistra je proto poctou a uměleckou výzvou. Ale výzvy jsou tím, co nás formuje a posouvá.“ uvedl Roman Patočka.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.