neděle, 10. listopad 2013

Rocc jmenován novým uměleckým šéfem Slovinské národní opery v Lublani

Napsal(a) 

Rocc Rocc

Slovinský režisér a scénický výtvarník Rocc byl od listopadu 2013 jmenován ředitelem Peterem Sotoškem Štularem do funkce uměleckého šéfa operního souboru Slovinského národního divadla opery a baletu v Lublani. Po rozsáhlé generální rekonstrukci divadelní budovy tak Rocc stane na období 5 let v čele jednoho z technicky nejlépe a nejmoderněji vybavených operních domů v Evropě.

České publikum zná uměleckou osobnost divadelníka Rocca zejména díky jeho silnému a expresivnímu režijnímu a vizuálnímu rukopisu, který zanechal v několika inscenacích v Praze, Brně nebo i Ostravě. Vzpomeňme jeho rekonstrukci raného operního díla „La Dafne“ se světovou premiérou 25. června 2011 v Mozartově sále v Divadle Reduta v Brně, která patří dodnes k jednomu z největších bestsellerů na českých divadelních prknech. Z posledních velkých úspěchů v České republice jmenujme inscenaci opery Richarda Wagnera Lohengrin , kterou Rocc uvedl 7. března 2013 v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. V neposlední řadě známe Rocca také coby uměleckého šéfa Janáčkovy opery Národního divadla Brno, uměleckého šéfa Státní opery Praha a posléze Opery Národního divadla v Praze. „Pozvání zpět domů, do rodné Lublaně, mě mile potěšilo. Nedávno jsem se vrátil z norského Bergenu, kde jsem ztvárnil Pucciniho Bohému a krátce jsem se také zastavil ve velšském Cardiffu, kam jsem byl pozván jako přednášející na prestižní konferenci World Stage Design 2013. Cítím teď, že ve Slovinsku nalézám zpátky svůj domov.“ , uvedl Rocc.

„Sezona 2013/14 je již v běhu a bude pečlivě a kvalitně realizována dále dle původních plánů. V současnosti zároveň začínáme s plánováním sezon 2014/15 a 2015/16, kde se již také nabízí první možnosti mezinárodních koprodukcí. Jeviště lublaňské Opery jsem poznal ještě během svých gymnaziálních let coby člen komparsu. Je mi teď ctí, že mi byl svěřen úkol uměleckého vedení našeho předního operního souboru. Nová budova lublaňské Opery nabízí ideální možnosti a kreativní atmosféru pro uměleckou práci.", prozradil Rocc. Roccovým přáním je dále otevřít operní dům novým divákům a mladému publiku, v každé sezoně plánuje uvádění soudobých operních děl, již dle svých původních plánů z Česka.

PR

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.