pátek, 28. září 2018

Říjnové hudební středy s HAMU

Napsal(a) 

, foto HAMU foto: HAMU

Trombonový festival, koncert nové hudby, tvorba první poloviny 20. století i premiéry skladeb studentů – to vše v Praze nabídnou v nadcházejících týdnech programy HAMU.

Již tento víkend 28. – 30. září 2018 pořádá HAMU ve spolupráci s Českou trombonovou asociací, z.s. první ročník mezinárodního trombonového festivalu Prague Bone Fest 2018. Během něho navštíví Prahu světové kapacity klasické i jazzové hudby: Bart van Lier a Zdzisław Stolarczyk, hlavními účinkujícími ansámbly budou Czech Philharmonic Low Brass, Pulec Octet Tribute, Přemysl Tomšíček Sextet, Janoušek – Wrobłewski Quartet, dále vystoupí Lukáš Moťka, Robert Kozánek, Štěpán Janoušek, Jakub Mašek a Zdeněk Němec. Společný recitál Lukáše Moťky a Roberta Kozánka se uskuteční 29. 9. od 16:00 hodin v Sále Martinů HAMU a nabídne hudební průřez historií od baroka po modernu.

Ve středu 3. října se v Barokním refektáři dominikánského kláštera u sv. Jiljí uskuteční koncert nové hudby Minulost v dnešku. Tento koncert je výsledkem dlouhodobé spolupráce katedry skladby HAMU a Ústavu hudební vědy FF UK. Na koncertě budou uvedeny v premiéře skladby nové skladby studentů katedry skladby HAMU inspirované starou hudbou. V závěru koncertu bude pokřtěna publikace Zvukoprostor – prostorozvuk, která vznikala v posledních dvou letech na katedře skladby HAMU a katedře fotografie FAMU.

O týden později, tedy 10. října, proběhne v mezinárodním duchovním centru Pražská křižovatka v kostele sv. Anny koncert Pocta statečným. Koncert se koná u příležitosti udělení Ceny Václava Havla za lidská práva. Zazní díla Bohuslava Martinů, Pavla Haase, Gideona Kleina a dalších autorů perzekuovaných nacistickým nebo komunistickým režimem. Část koncertu živě propojí české a slovenské umělce prostřednictvím internetu a technologie sdružení CESNET, které umožní jejich vzájemnou souhru „na dálku“.

Slavnostní koncert k 100. výročí vzniku ČSR je naplánován na 17. října v bazilice sv. Markéty. Vystoupí orchestr studentů instrumentálních oborů HAMU Akademičtí komorní sólisté pod vedením dirigenta Leoše Svárovského a sólisté Kateřina Javůrková (lesní roh) a Leoš Čepický (housle). Vedle skladeb Josefa Suka, W. A. Mozarta či Leoše Janáčka bude ve světové premiéře uvedena skladba Jana Dobiáše, doktoranda katedry skladby HAMU.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.