pátek, 11. prosinec 2020

Radek Baborák odstartoval druhé kolo sbírky na podporu hudebníků na volné noze

Napsal(a) 

Radek Baborák, foto Zuzana Bönisch Radek Baborákfoto: Zuzana Bönisch

Hornista a dirigent Radek Baborák byl prvním, kdo na jaře letošního roku zareagoval na covidové omezení českého kulturního života a na těžkosti, které náhlý výpadek příjmů způsobil hudebníkům na volné noze – těm, kdo nepobírají žádné stálé platy a jsou finančně závislí na konkrétních pracovních úkolech. Jeho sbírka, realizovaná ve spolupráci s agenturou Menart prostřednictvím dárcovského portálu Donio.cz, vynesla tehdy 1 355 000 Kč a podpořeno bylo na 140 hudebníků, včetně samoživitelů s dětmi. Dávno předtím, než si na potřebu podpořit osoby s výpadkem veškerých příjmů vzpomněl stát.

Ani podzimní vlna epidemie a s ní opakované zavření kultury nepřinesly rodinám umělců nic dobrého. Stát sice kompenzuje výkonným umělcům letošní výpadek příjmů jednorázovou částkou 60 000 Kč (za celý rok), ale nárok na ni paradoxně nemají osoby pobírající současně rodičovský příspěvek, který svou spíše symbolickou výší rozhodně nemůže postačit k uživení rodin (v nichž navíc mnohdy uměleckou profesi vykonávají oba rodiče) a k zaplacení jejich nutných životních nákladů. Paradoxně ti, kteří by si podporu zasloužili nejvíce, tedy rodiny s malými dětmi, na ni nedosáhnou. Na stávající situaci zareagoval Radek Baborák tím, že sbírku obnovil a rozšířil i na výkonné umělce nehudební, tj. především herce a tanečníky. Sbírka nyní běží pod názvem „Podpořme rodiny umělců OSVČ na rodičovské“, opět prostřednictvím portálu Donio.cz, a vedle agentury MenART s ním tentokrát spolupracuje i vydavatelství Animal Music. Sbírka bude ukončena 11. 3. 2020, a to symbolicky koncertem ansámblu Orquestrina Radka Baboráka, pro všechny přispěvatele.

Podpora je určena profesionálním umělcům, kteří dosáhli středoškolského nebo vysokoškolského vzdělání ve svém uměleckém oboru, svou hudební činnost realizují jako osoby samostatně výdělečně činné a pobírání rodičovského příspěvku je diskvalifikuje v žádosti o státní podporu umělcům.

K podpoře umělců na volné noze vyzývá Radek Baborák takto: „Rok 2020 nám mnoho dobrého nepřinesl, více bral, než dával a v mnoha sférách života nám ukázal, jaké to je, ocitnout se v izolaci společenské i profesní. Kultura, zvláště ta nezávislá, je takřka na dně a vyhlídky na návrat do časů před pandemií nejsou růžové. Proto jsem na jaře inicioval úspěšnou sbírku pro hudebníky na volné noze. Nyní nastal Advent a já opět prosím o vaši pozornost a podporu nové sbírce. Někteří z nás mají možnost žádat o osobní granty, jiní ji nemají, a to bohužel zrovna ti, kteří by finanční pomoc potřebovali nejvíce: rodiny s malými dětmi – matky a otcové, pobírající od státu symbolický rodičovský příspěvek. Stát tuto nespravedlnost ani po mnoha výzvách z kulturní obce nenapravil, tak je to opět na nás.
Prosíme, přispějte pokud možno třeba 1 % vašeho měsíčního přijmu, stejně jako kolegové z českých orchestrů, a další osobnosti, jednotlivci i firmy, které prokazují svou velkorysost a solidaritu. Neposílejte nás hned k lopatám, nebo za pokladny supermarketů. Dovednost profesionálně ovládat hudební nástroj je celoživotně nabytá a musí se každodenně udržovat. Nedávejte kultuře palec dolů. Kultura je v civilizované společnosti nezbytná a mimo jiné, když funguje, generuje nemalé příjmy pro státní rozpočet. Jako jiní, i my platíme daně a odvádíme povinné pojištění, přestože nemáme zrovna z čeho. I symbolická finanční podpora dává jasný signál – víme o vás, počítáme s vámi!

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.