středa, 5. únor 2020

Radek Baborák na Mozartově týdnu debutoval s Vídeňskými filharmoniky

Napsal(a) 

Daniel Barenboim a Radek Baborák, foto Wiener Philharmoniker/Benedikt Dinkhauser Daniel Barenboim a Radek Baborákfoto: Wiener Philharmoniker/Benedikt Dinkhauser

Radek Baborák se letos stal nejvytíženějším umělcem Mozartova týdne, salcburského hudebního festivalu, který již od roku 1956 oslavuje především umění Wolfganga Amadea Mozarta. Rok 2020 byl tematicky věnován zejména dechovým nástrojům. Dalšími účastníky letošního ročníku byli např. Sir András Schiff, Mitsuko Uchida nebo Mojca Erdmann.

Velký ohlas zaznamenal debut Radka Baboráka s Vídeňskými filharmoniky pod taktovkou Daniela Barenboima. Mozartův Koncert pro lesní roh a orchestr č. 3 sklidil ve vyprodaném Festivalovém sále bouřlivé ovace a recenze listu Wiener Zeitung obdivovala jeho „fantastické nasazení, precizní provedení a měkký tón“, podle recenze KurieruRadek Baborák a Daniel Barenboim spolu s Vídeňskými filharmoniky Salzburk přímo fascinovali“. Umělecký ředitel mozartovského festivalu Rolando Villazón na adresu českého sólisty chválou též nešetřil: „Když hraje Radek na lesní roh, zní to jako krásný zpěv – belcanto! Posluchač má pocit, že je to ten nejsnadnější nástroj na světě. O opaku se přesvědčí každý, kdo si na něj zkusí zahrát!

Rolando Villazón a Radek Baborák Rolando Villazón a Radek Baborák

V rámci Mozartwoche se Radek Baborák představil ve dvojroli sólisty a dirigenta na celkem šesti koncertech. Vystoupil s Takács Quartetem a Mozarteum Orchestra Salzburg společně se sopranistkou milánské opery Giulií Semenzato a klavíristou Robertem Levinem. S Cameratou Salzburg provedl symfonie č. 17 a 32, první a druhý hornový koncert a serenádu „Posthorn“. Ve spolupráci s Rollandem Villazónem se účastnil edukačních projektů s dětským ansámblem Mozart Kinder Orchestr a vedl též mistrovské kurzy na tamějším Mozarteu.

Mozart je jedinečný a jeho hudba mě provází od dětství, takže je pro mě radostí jeho skladby provádět, a zároveň velkou ctí je nechat zaznít v jeho rodném městech se Salzburskými muzikanty, kteří mají jeho skladby v DNA,“ říká Radek Baborák. „Festival Mozartwoche má ve svém podtitulu slogan ‘Mozart lebt‘ čili ‘Mozart žije‘, což mi mluví přímo ze srdce, a inspiruje mne třeba ke skládání nových kadencí k jeho koncertům.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.