pondělí, 9. listopad 2015

Pryč s bariérami a předsudky. Koncert ke Dni studentstva v Rudolfinu ve znamení sblížení

Napsal(a) 

Orchestr Nadačního fondu Harmonie Orchestr Nadačního fondu Harmonie

Letošní Koncert ke Dni studentstva představí tři orchestry mladých aktivních lidí, kteří se věnují hudbě bez podpory obvyklých hudebně vzdělávacích institucí a naváže na loňský koncert, na němž se vedle České studentské filharmonie představil dětský romský pěvecký sbor Čhavorenge, vedený zpěvačkou a sbormistryní Idou Kelarovou.

„Chceme podporovat setkávání lidí, kteří k sobě obvykle nemají blízko, podporovat společné vytváření hudby, a tím napomáhat překonávání zákopů, bariér, předsudků, nezájmu. Anebo jenom nedostatek příležitostí k tomu se skutečně potkat…,“  říká vedoucí edukací České filharmonie Petr Kadlec.

Letní orchestr mladých Letní orchestr mladých

Na koncertu vystoupí Letní orchestr mladých, složený ze studentů, kteří se scházejí každé léto, aby spolu hráli Schuberta, Smetanu, Dvořáka či Martinů. Účastníci zde mají možnost seznámit se s lidmi stejného zaměření a se zajímavým dirigentem – mladým talentem nebo zkušeným profesionálem –, který má vztah k mladým lidem, věnujícím se hře na smyčcový nástroj jako své zálibě. Letos v léte například s orchestrem na soustředění v Litomyšli pracovali dirigenti Vojtěch Spurný a Josef Popelka ml.

Orchestr Trmi©kus Orchestr Trmi©kus

Dále zahraje Orchestr Trmi©kus ze Základní školy v Trmicích, nominované na cenu Roma Spirit 2015 za naplňování ideálu inkluzivního vzdělávání. Základní škola Trmice poskytuje vzdělání dětem z neromských i romských rodin a snaží se, aby si vzájemně rozuměly a nepodléhaly předsudkům. Významnou roli v oblasti inkluzivního vzdělávání hraje i školní Orchestr Trmi©kus pod vedením pedagoga a dirigenta Drahoslava Straňka, který už několik let úspěšně vystupuje nejen na akcích školy, ale i na koncertech v Ústeckém kraji. Třetím hudebním tělesem bude Orchestr Nadačního fondu Harmonie, který vnáší do České republiky myšlenky venezuelského projektu El Sistema, jenž věří, že životy dětí je možné měnit hudbou. V současné době jedním z patronů Nadačního fondu Harmonie i Ivo Kahánek.

Koncert ke Dni studentstva, který v přímém přenosu 17. 11. 2015 v 19.30 hodin vysílá Český rozhlas Vltava, bude moderovat Tomáš Černý.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.