čtvrtek, 25. listopad 2021

Pro Berliozovu Fantastickou symfonii nechala Janáčkova filharmonie Ostrava vyrobit speciální zvony. Ve čtvrtek je orchestr pod vedením Andreje Borejka rozezní

Napsal(a) 

Danjulo Ishizaka, foto Marco Borggreve Danjulo Ishizakafoto: Marco Borggreve

Velké symfonické skladby prověřené časem – takový je podtitul Symfonického cyklu A, který je základním pilířem a nejzásadnější dramaturgií programu Janáčkovy filharmonie Ostrava v probíhající sezoně. Právě v rámci tohoto cyklu zve JFO ve čtvrtek 2. prosince od 19 hodin do společenského sálu Domu kultury města Ostravy na koncert „Epizoda ze života umělcova“.

Zazní Berliozova Fantastická symfonie, Lutosłavského Symfonické variace a Weinbergovo Concertino pro violoncello a orchestr v podání violoncellisty Danjula Ishizaky, jehož kariéru odstartovalo vítězství v soutěži ARD a Grand Prix Emanuela Feuermanna a od té doby se řadí mezi nejvýraznější violoncellisty své generace. Orchestr JFO povede Andrej Borejko, který v září zahájil třetí sezónu ve funkci uměleckého ředitele Varšavské filharmonie.

Je s podivem, že největší francouzský symfonik období romantismu, Hector Berlioz (1803–1869), neuměl vůbec hrát na klavír, ani na jiný hudební nástroj; údajně ovládal jen základy hry na kytaru. I tak měl po celý život jasno, jakým směrem by se měla jeho tvorba ubírat. Rozvinul Beethovenovu myšlenku, aby hudba vyjadřovala vysoké humanistické ideje a v mnoha ohledech se stal výrazným, avšak ve své době často nedoceněným, novátorem. Mnohé ze svých zásad vetknul už v pouhých 26 letech do Fantastické symfonie, jež se stala zásadním mezníkem ve vývoji evropského symfonismu. Skladba nese podtitul Epizoda ze života umělcova a je inspirována zprvu neopětovanou láskou skladatele k herečce Harrietě Smithsonové, jež se později stala Berliozovou manželkou.

Speciálně pro tuto symfonii jsme nechali ve slévárně v Brodku u Přerova odlít skutečné kostelní zvony v přesném ladění, které jsou předepsané v partituře - bohužel však po celou dobu za scénou. Jsme tak jedním z mála orchestrů, který se tímto nástrojem může pyšnit,“ dodává ředitel JFO Jan Žemla.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.