středa, 11. duben 2018

Příští sezona FOKu: s Inkinenem, Schollem i Curou

Napsal(a) 

Andreas Scholl, foto James McMilan/DECCA Andreas Schollfoto: James McMilan/DECCA

Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK na tiskové konferenci v Obecním domě zveřejnil program 84. koncertní sezony a oznámil prodloužení angažmá současného šéfdirigenta Pietari Inkinena do června 2020. „V následujících dvou sezonách nás čeká spousta poutavých programů a zájezdů a já věřím, že naše spolupráce i vzájemné hudební porozumění se bude jen a jen prohlubovat, a společně přineseme našemu publiku to nejlepší,“ řekl Pietari Inkinen.

Mezi sólisty, které FOK do Prahy na příští sezonu pozval, jsou například Lise Lindstrom, Vadim Repin, Fazil Say, Albrecht Mayer nebo Antti Siirala. V rámci komorních řad přivítá FOK Vladimira Ashkenazyho se synem, soubor Graindelavoix nebo Petra Nekorance. V rámci mimořádného koncertu v Rudolfinu zazní Händelovo oratorium Saul v podání Adama Plachetky a Andrease Scholla

„Říkali jsme si, že by bylo skvělé, kdybychom hráli také něco trochu méně známého z českého repertoáru, a nejen ty nejčastěji uváděné autory, jako je Dvořák, Smetana, Martinů a další,“ řekl Pietari Inkinen. Na repertoáru s šéfdirigentem se objeví například skladba Vzhůru srdce Ladislava Vycpálka nebo Foersterova Slavnostní předehra. Dále FOK uvede Sukovu symfonii Asrael, dílo Pavla Haase, Jiřího Pauera nebo Fibichův melodram Vodník. „Na speciálním koncertě otevřeme sezonu v polské Poznani provedením Mé vlasti s Tomášem Braunerem. Poznaňskou filharmonii pak přivítáme v listopadu Praze s klavíristkou Yuliannou Avdeevou a dirigentem Łukaszem Borowiczem. Smetanova Má vlast zazní také v Praze, a to u příležitosti 100. výročí vzniku republiky pod taktovkou Tomáše Netopila. Oslavy nás inspirovaly také k projekci prvního českého velkofilmu Svatý Václav s živou hudbou Oskara Nedbala a Jaroslava Křičky. Mimořádně zařazujeme do programu sezóny dva varhanní recitály ve Smetanově síni, také k tomu nás spolu s managementem Obecního domu inspirovalo výročí vzniku republiky,“ přiblížil sezonu ředitel FOKu Daniel Sobotka.

Antti Siirala, foto Volker Beushausen/FOK Antti Siiralafoto: Volker Beushausen/FOK

Dramaturg FOKu Martin Rudovský dodal: „I v 84. sezoně se budeme věnovat systematickému rozšiřování repertoáru. V české premiéře uvedeme fantazii z nejslavnější české opery Rusalka, která je společným dílem Manfreda Honecka a Tomáše Illeho, a Koncert pro klavír a orchestr Fazila Saye s názvem Voda.“ Orchestr zahraje dále například s Radkem Baborákem, Janem Mráčkem, Arturo Sandovalem, Vardanem Mamikonianem nebo s Pavlem Černochem. Tenorista José Cura, jemuž v červnu 2018 končí tříletá rezidence, bude nadále s FOK spolupracovat a tentokrát se představí čistě z pěvecké stránky, a to ve scénách z oper Verdiho, Saint-Saënse, Wagnera a Brittena, které v jeho životě nejvíce znamenají. Pokračuje i angažmá holandského dirigenta Jac van Steena v roli hlavního hostujícího dirigenta, mezi dirigenty se dále objeví Andrej Borejko, Vladimir FedosejevTomáš Brauner. Můžeme se těšit také na spolupráci s Pražským filharmonickým sborem při provedení Šostakovičovy symfonie Babij Jar či na Kühnův smíšený sbor v Haydnově oratoriu Stvoření.

Jedním z pilířů činnosti FOK je práce s dětmi a mladými lidmi. Pod názvem FOK pro nové generace pokračují aktivity pro rodiny s dětmi – koncerty Orchestru na dotek, Hudební klub Fík, a  edukativní pořady pro školy od mateřských po střední, které se konají jak v kostele sv. Šimona a Judy, tak v Obecním domě, kde jsou například pod názvem Orchestr bez fraku spojeny s komentovanou prohlídkou budovy a nahlédnutím do zákulisí orchestru.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.