sobota, 24. duben 2021

Příští koncertní sezona FOK bude gestem podpory domácím hudebníkům. Orchestr mezitím představil skladby svých členů v online koncertu

Napsal(a) 

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, foto FOK Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOKfoto: FOK

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zveřejní 1. června program nové koncertní sezony 2021/2022. Od tohoto dne bude také možné si zakoupit předplatné abonentních cyklů. Vstupenky na jednotlivé koncerty budou v prodeji od 23. června 2021. Již tento pátek 23. dubna pak na svých sociálních sítích zveřejnil přenos hudebního večera nazvaný Když FOK komponuje, ve kterém zazněly skladby jeho členů. Celkem devět skladeb od šesti skladatelů se rozeznělo v kostele sv. Šimona a Judy.

Program na novou koncertní sezonu letos FOK zveřejňuje o dva měsíce později než obvykle. Reaguje tak na vývoj pandemie, rychlost očkování a předpoklad obnovení koncertů s publikem. „Snažíme se pro zveřejnění 87. koncertní sezony a zahájení předprodeje vystihnout ten správný moment. Na jedné straně se my i naše publikum na další sezonu – v živém provedení – nesmírně těšíme, na druhou stranu průběžně vyhodnocujeme vývoj situace a předpokládané podmínky obnovení koncertů. Jde nám především o zdraví návštěvníků i účinkujících, proto jsme chtěli mít v momentě zveřejnění co nejjasnější představu, za jakých podmínek budou moci koncerty probíhat,“ popisuje situaci ředitel FOK Daniel Sobotka a dodává: „příští sezona je vymodleným signálem návratu k normálnímu životu, a především její zahajovací část gestem podpory domácím sólistům i ansámblům.

Dramaturg FOK Martin Rudovský uvedl, že úvodní podzimní část 87. sezony bude patřit především českým umělcům, čímž chce orchestr navázat na své dosavadní aktivity podporující domácí hudebníky na volné noze v období pandemie. Slíbil také, že se uskuteční řada programů zrušených z důvodu pandemie a že šéfdirigent Tomáš Brauner bude v nadcházející sezoně hrát zásadní roli – nejen proto, že jeho loňská inaugurační sezona byla ochuzena.

Prodej abonentních cyklů bude spuštěn společně se zveřejněním programu 1. června 2021. Rezervace stávajícím předplatitelům budou platné do konce srpna. Vstupenky na jednotlivé koncerty bude možné zakoupit od 23. června 2021. Kromě toho je opět možnost sestavit si vlastní abonentní cyklus v rámci sdružené vstupenky Moje řada. Další novinkou je, že pokladna FOK zůstane letos otevřena i přes léto a posluchači si tak budou moci zakoupit vstupenky během celého července a srpna. Ucelené a vždy aktuální informace o hygienických opatřeních jsou pak k dispozici na webu FOK.

Samotný orchestr je ovšem aktivní stále – tentokrát se navíc obrátil do vlastních řad. „Zjistili jsme, že uprostřed FOKu se nalézá několik velmi dobrých skladatelů, tak jsme je vyzvali, ať předloží, co by rádi prezentovali a sešla se opravdu pestrá mozaika děl. Daniela Valtová Kosinová, která má asi největší portfolio, píše jak jazzové věci, tak moderní vážnou hudbu. Tomáš Kirschner, hornista, skládá krásné hornové fanfáry. Tomáš Krejbich a Vladan Malinjak jsou spíš funkoví, crossoveroví, skládají moderní věci pro smyčcová tria a kvarteta. David Řehoř je improvizující a skládající marimbista a také krásně maluje, takže jeho výstup bude obohacen i obrazy. A Michal Novák kromě toho, že hraje na kontrabas, rovněž staví varhany a skládá barokní hudbu zelenkovského typu,“ říká k programu večera dramaturg Martin Rudovský. Pořad Když FOK komponuje je ke zhlédnutí na sociálních sítích FOK – na Facebooku a YouTube, a to od pátku 23. dubna 2021 od 19 hodin.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.