čtvrtek, 8. duben 2021

Přesunuté Řecké pašije, Alcina v autentické interpretaci a Peter Grimes. Národní divadlo Brno představuje nadcházející sezonu

Napsal(a) 

, foto NdB foto: NdB

Národní divadlo Brno dnes představilo program sezony 2021/2022. „Samotný akt plánování vnímáme především jako signál naděje, že se navzdory těžké situaci nevzdáváme a hledíme do budoucnosti s vírou v návrat k původní podobě kulturního života,“ uvedl na počátku virtuálního představení programu ředitel NdB Martin Glaser. Ujistil také, že ač jsou samotné budovy NdB v tuto chvíli veřejnosti nepřístupné, zůstává tato instituce divadlem živým, v němž se stále připravuje nadcházející program. Nutná úsporná opatření sice měla za následek jistou redukci počtu premiér, na druhou stranu budou v nadcházející sezoně uvedeny mnohé již nazkoušené tituly z letošní sezony, které dosud nemohly být realizovány. Celkový počet nových inscenací tak zůstane prakticky nezměněn.

Taktéž dle uměleckého ředitele Opery NdB Jiřího Heřmana činnost v brněnské opeře neustala. Během představování chystaného programu připomněl uplynulé virtuální přenosy, nedávnou televizní premiéru Evžena Oněgina i nadcházející premiéry Nabucca (16. 4.) a La bohème (11. 6.). V příští sezoně pak opera NdB nabídne celkem šest premiér. Téma nově představené sezony zní „Jít za hlasem srdce…“. Jiří Heřman tento dramaturgický záměr přiblížil: „Jak by vypadaly naše životy, kdybychom se všichni bez váhání a ohledů na následky vydali za tím, co naše srdce chce. Za láskou, štěstím, bohatstvím, mocí… protože ne každé srdce je čisté. Umělci mnoha staletí nám ale dali jedinečnou možnost vykročit na cestu za voláním srdce prostřednictvím jejich fantazie a jimi vyprávěných příběhů.“ V sezoně 2021/2022 půjde především o díla Benjamina Brittena, Händela, Mozarta a Verdiho. Na listopad se také chystají přesunuté premiéry Řeckých pašijí Bohuslava Martinů a Janáčkova Osudu.

K 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena navíc připravil Balet NdB ve spolupráci se sborem, sólisty a orchestrem Janáčkovy opery NdB společný premiérový baletní projekt s názvem Beethoven, inspirovaný životem i dílem tohoto skladatele. Hudební materiál baletu vychází z jeho symfonií v čele s poslední 9. symfonií se Schillerovou Ódou na ra­dost. Premiéra projektu je naplánována na 13. listopadu 2021 v Janáčkově divadle. Choreografie se ujal umělecký šéf Baletu NdB Mário Radačovský, scénu připravil Jaroslav Milfajt. Orchestr Janáčkovy opery povede Jakub Klecker.

Karina Gauvin Karina Gauvin

Brittenův Peter Grimes měl svou československou premiéru právě v Brně v červnu 1947, teď se vrací po téměř 75 letech, aby se po úspěšné inscenaci Juliette / Lidský hlas stal dalším projektem týmu dirigenta Marko Ivanoviće, režiséra Davida Radoka, sopranistky Jany Šrejma Kačírkové a švédské­ho tenoristy Joachima Bäckströma v titulní roli. Janáčkovo divadlo poprvé uvede Petera Grimese 9. října 2021.

Po opeře Hry o Marii a oratoriu Epos o Gilgamešovi se s Řeckými pašijemi na jeviště Janáčkova divadla vrací další z Martinů děl s rozsáhlým sborovým partem. 5. listopadu 2021 bude uvedeno v režii Jiřího Heřmana a pod taktovkou Roberta Kružíka. Do brněnské opery se po úspěšném nastudování Purcellova Dido a Aeneas vrací také dirigent Václav Luks s orchestrem Collegium 1704 v novém nastudování Händelovy Alciny. Partnery této koprodukční inscenace jsou navíc i francouzská divadla v Caen a Versailles. Na brněnském jevišti zazní Alcina vůbec poprvé, a to 5. února 2022 v Janáčkově divadle. Představí se mimo jiné Pavla Vykopalová, Václava Housková Krejčí i zahraniční hosté v čele s Karinou Gauvin. Po pětici uvedení v Brně se Alcina vydá i do Versailles a Caen.

Mozartova Kouzelná flétna bude první operní inscenací herce a režiséra Miroslava Krobota. V domovském Dejvickém divadle Mozartovu nej­oblíbenější operu uvedl ve vlastní úpravě s velkým úspěchem již v roce 2003. Jaká bude jeho brněnská inscenace? „Kouzelná flétna je příběh o naději v době dramatického rozdělení. Je to příběh se šťastným koncem. Chceme se inspirovat rozmanitostí Mozartovy hudby a komediálním potenciálem libreta a nastudovat vizuálně, hudebně a herecky přitažlivou inscenaci. Spíš než v rovině pohádky nebo mysteria se chceme pohybovat ve svébyt­ném světě žánru fantazy.“ 13. dubna 2022 se v Janáčkově divadle představí Martina Masaryková, Doubravka Součková či bratři Tadeáš a Roman Hozovi. Poslední premiérou nadcházející sezony je Verdiho Otello, které se na brněnské jeviště vrací po více než třiceti letech, tentokrát v režii Martina Glasera. Janáčkovo divadlo jej uvede 17. června 2022.

Richard Novák Richard Novák

Speciálním programem jsou pak slavnostní koncerty k životnímu jubileu Richarda Nováka. Jméno tohoto basisty bylo a stále je již několik desetiletí nerozlučně spjato s brněnskou kulturní scénou. Letos na podzim oslaví devadesátiny, a to i společně s brněnským publikem prostřednictvím dvou koncertů, na nichž bude Richard Novák i hlavním účinkujícím. První zářijový koncert bude věnován písňo­vé tvorbě. Zazní zde s klavírním doprovo­dem Ivana Klánského písně Roberta Schumanna a Johannese Brahmse. V prosinci se uskuteční Slavnostní koncert, kde Richard Novák spolu s hosty Pavlou Vykopalovou, Peterem BergeremJiřím Brücklerem uvede slavné italské a české opery, v nichž Richard Novák jedinečným způsobem ztvárnil basové role. Doprovázet je bude orchestr a sbor Janáčkovy opery NdB.

Vybrané koncerty a představení festivalu Janáček Brno 2020, které se nemohly v souvislosti s epidemií COVID-19 odehrát, se přesouvají na podzim roku 2021. Koncerty tak zároveň budou pozvánkou na festival Janáček Brno 2022 (2. 11.–19. 11. 2022), jehož předprodej bude zahájen 30. 11. 2021 v rámci recitálu tenoristy Pavola Breslíka. Festivalový ročník 2022 chystá mimořádný program s předními zahraničními a tuzemskými operními domy. Vedle zmíněných Řeckých pašijí bude uveden recitál Tomáše Krále a Matana Porata (13. 11. ve vile Tugendhat), koncert Pražského filharmonického sboru (20. 11. v Besedním domě), Janáčkův Osud (26. 11., s živým přenosem na platformě OperaVision) a recitál Pavola Breslika a Róberta Pechance (30. 11. v divadle Reduta).

Balet NdB zahájí sezonu 2020/2021 premiérou večera k poctě českého choreografického velikána Pavla Šmoka. Připomene si tak díla jako Zjasněná noc, Trio g-moll a Stabat Mater. Sezonu pak zakončí novou inscenací Prokofjevova baletu Popelka v choreografii Markéty Pimek Habalové. V rámci festivalu Dance Brno 2021 se ve dnech 18.–23. 10. 2021 v Brně představí baletní ansámbly Národního divadla v Praze, Národního divadla Brno, Balet Moravského divadla Olomouc, Divadla J. K. Tyla v Plzni, Jihočeského divadla v Českých Budějovicích a Národního divadla Moravskoslezského.

S nadcházející sezonou přichází NdB s inovovaným systémem předplatného, které je variabilní a přináší větší svobodu volby představení. Diváci si mohou volit svůj preferovaný žánr, zda chtějí chodit do divadla ve všední dny či o víkendech, a zvolit si pro sebe nejvhodnější začátek představení. Předplatitelské skupiny se také dají vzájemně kombinovat. Zahájení prodeje předplatného je stanoveno na 3. května 2021 a diváci o něm budou informováni prostřednictvím webových stránek NdB či v celodivadelním Katalogu NdB sezona 2021/2022.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.