úterý, 21. duben 2020

Premiéry blízkých přátel: Filharmonie Brno uvede Philipa Glasse a vydá Rejchovu Lenoru

Napsal(a) 

Philip Glass, foto philipglass.com Philip Glassfoto: philipglass.com

Filharmonie Brno oznamuje program příští sezony. V nabídne svým posluchačům několik premiér, vydá dvě nová CD pod vlastní značkou a bude pokračovat v oslavách beethovenovského výročí. Chystá se také na zahraniční turné do Jižní Koreje nebo Velké Británie.

Mám obrovskou radost, že zde budu dirigovat dvě české premiéry mých blízkých přátel, kteří patří mezi nejúspěšnější žijící skladatele – Thomase Larchera a Philipa Glasse. V případě prvního z nich se jedná o Symfonii č. 3 nazvanou A line Above the Sky, kterou dokončil letos na jaře. Vznikla jako společná objednávka šesti evropských orchestrů a institucí, mezi které patří i Filharmonie Brno. Světovou premiéru má mít 9. května v Amsterdamu, ale jestli se tak stane, zatím nikdo neví,“ uvedl Dennis Russell Davies. Pod jeho taktovkou zazní v České republice poprvé také Symfonie č. 2 Philipa Glasse. Program ze symfonií, které mají shodné pořadové číslo, je připraven ještě jednou, s pátými symfoniemi Miloslava Kabeláče a Dmitrije Šostakoviče. Tuto kombinaci povede stálý hostující dirigent Filharmonie Brno Robert Kružík.

 

Během pár hodin nastudoval virtuózní Vranického Houslový koncert C dur a po tři večery za něj sklidil ovace ve stoje.

 

Ve světové premiéře pak zazní ještě jednou dílo. Arménský skladatel Tigran Mansurjan komponuje na popud dramaturga Vítězslava Mikeše orchestrální verzi svého kvartetu Agnus Dei. Ve stejném večeru ho doplní Houslový koncert č. 3 Alfreda Schnittkeho, který provede Milan Pala. „Impulzem k tomuto spojení byly dvě mimořádné události končící sezony. Jednak obrovský úspěch Mansurjanova Requiem a pak neuvěřitelný záskok Milana Paly, který na poslední chvíli zastoupil nemocného sólistu. Během pár hodin nastudoval virtuózní Vranického Houslový koncert C dur a po tři večery za něj sklidil ovace ve stoje. Tímto nevídaným výkonem si řekl o pozvání do nové sezony, tentokrát se skladbou, která je jeho naturelu bližší,“ uvedl Vítězslav Mikeš.

Další událostí příští sezony bude vydání dvou CD pod vlastní značkou, prvním z nich bude Lenora Antonína Rejchy, na druhé nahrávce se objeví například Dvořákova Symfonie č. 1 a Maličkosti. Filharmonie bude také pokračovat v netradičních formátech beethovenovských oslav. „Na prvním abonentním koncertě v Besedním domě představíme tohoto velikána třemi předehrami shodně nazvanými Leonora, které zarámují mimořádná díla Antonína Dvořáka a mého přítele Arvo Pärta. Ostatně zahajovací koncert sezony v katedrále na Petrově má na programu také Pärta, a to přesně v den jeho 85. narozenin. K tomu Brucknerovu monumentální Pátou symfonii,“ informoval Davies.

Brněnské filharmoniky čeká v nové sezoně několik hostování. Prvním z nich je týdenní turné v Jižní Koreji, nekolikadenní výjezdy do Rakouska a Německa se třemi koncerty v Salzburgu a dalšími v Bayreuthu či v Kolínské filharmonii. V dubnu příštího roku se filharmonici vydají na deset koncertů po Velké Británii, které proběhnou například v Londýně, Edinburgu, Cardiffu nebo Birminghamu.

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.