čtvrtek, 3. říjen 2013

Pražští symfonikové s Muhaiem Tangem slibují zážitek: poctu Verdimu a Wagnerovi

Napsal(a) 

Čínský dirigent Muhai Tang je kosmopolita, znalec české hudby, světově uznávaný dirigent a v této sezoně také hlavní dirigent Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK . První z jeho čtyř zastavení v Praze v této sezoně bude zasvěceno v Obecním domě 9. a 10. října Giuseppe Verdimu a Richardu Wagnerovi. Návštěvníci prvního koncertu se budou moci s dirigentem setkat i osobně po koncertě – na autogramiádě.  

Dvojicí koncertů FOK poctu 200. výročí narození dvou velikánů opery Giuseppe Verdiho a Richarda Wagnera. Výběr z operních árií však na programu není. Hlavním bodem je skladba, která vznikla na popud Muhaie Tanga – mladý český skladatel Jan Rybář upravil hudební materiál ze čtyř Verdiho oper a vznikla symfonická báseň nazvaná OuVerditura . FOK se tak originálně hlásí ke svému instrumentálnímu zaměření, a přesto vzdává hold opeře.

Původní idea sesadit několik předeher dohromady byla rozšířena o koncept prokomponovanějšího díla. Celkem osmnáctiminutová skladba má tedy tři „autory“: Giuseppe Verdiho, Muhaie Tanga a Jana Rybáře.

Na Verdim nejvíce oceňuji jeho velký smysl pro melodičnost a dramatičnost. To jsou věci, které si člověk uvědomí často až tehdy, kdy se začne jeho hudbou hlouběji zabývat. To byl i tento případ, “ říká po zkušenosti s komponováním OuVerditury dvaatřicetiletý skladatel Jan Rybář.

Pro Muhaie Tanga to bude první koncert v roli hlavního dirigenta Pražských symfoniků. Navzájem se však již dobře znají a mezi ním a orchestrem panují sympatie a důvěra.

PR

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.