čtvrtek, 14. září 2017

Pražský filharmonický sbor v této sezoně: Martinů v ruském Mariinském divadle a nové logo

Napsal(a) 

Lukáš Vasilek, foto Petra Hajská Lukáš Vasilekfoto: Petra Hajská

Pražský filharmonický sbor včera na tiskové konferenci představil svoji 83. koncertní sezonu, ve které bude pokračovat ve svých acapellových koncertech. Jeden z nich odzpívá v rámci svého ruského turné i v Mariinském divadle.

V sezoně 2017/18 se představíme na zajímavých projektech nejen s Českou filharmonií, Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK či Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, ale v rámci České republiky také v Hradci Králové, Litomyšli, Pardubicích a Karlových Varech,“ prozradila ředitelka Pražského filharmonického sboru PhDr. Eva Sedláková

V sezoně 2017/18 se uskuteční dva samostatné sborové koncerty. Na prvním z nich, který proběhne na začátku prosince, zazpívá sbor pod vedením svého sbormistra Lukáše Vasilka především díla Francise Poulenca, druhý koncert v dubnu potom nabídne podstatně různorodější dramaturgii od Rossiniho po Pēterise Vaskse.

Z tiskové konference, foto Petra Hajská Z tiskové konferencefoto: Petra Hajská

V únoru 2018 PFS odcestuje na dvoutýdenní turné do Ruska, kde vystoupí společně s Velkým symfonickým orchestrem P. I. Čajkovského v Moskvě pod vedením Vladimira Fedosejeva, s Petrohradskou filharmonií a dirigentem Nikolajem Alexejevem a také na samostatném sborovém koncertu v Mariinském divadle, na kterém uvede čtyři komorní kantáty z Vysočiny Bohuslava Martinů. Následovat bude Rossiniho Stabat mater v sérii deseti koncertů v Izraeli s Izraelskou filharmonií a dirigentem Gianandreou Nosedou. V květnu 2018 vystoupí PFS na Drážďanském hudebním festivalu společně s Mnichovskou filharmonií pod taktovkou čínského skladatele Tan Duna. Závěr sezony bude opět patřit významným hudebním festivalům ve švýcarském St. Gallenu (Puccini: Edgar) a rakouském Bregenzu (Bizet: Carmen, Goldschmidt: Beatrice Cenci), kam se PFS vrátí jako rezidenční sbor již po deváté. V rámci Bregenzského operního festivalu vystoupí za doprovodu Vídeňských symfoniků také v Te Deum, slavnostní kantátě Antonína Dvořáka.

PFS uspořádá v této sezoně v rámci své edukativní činnosti také speciální koncerty pro děti a žáky základních škol, jako např. pohádkově operní koncert v Koncertním sále Pražské konzervatoře, a také několik pěveckých workshopů přímo ve školách. Šestým rokem pokračuje Akademie sborového zpěvu, která nabízí příležitost pro mladé zpěváky získat zkušenosti z práce v profesionálním pěveckém tělese.

S novou sezonou 2017/18 představil PFS i nové logo. Jeho autorka, grafička Johana Pscheidtová, svoji práci komentuje: „Nový návrh loga by měl již při prvním zhlédnutí evokovat hudbu, proto jsem se inspirovala hudební partiturou. Dva černé obdélníky symbolizují pomlky a linky mezi slovy notovou osnovu. Font loga byl vybrán s ohledem na široký repertoár sboru, působí zároveň moderně i klasicky. Celé logo je pojato minimalisticky a vzdušně, aby co nejdéle odolalo neustále se měnícím trendům.“ 

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.