čtvrtek, 5. únor 2015

Pražský filharmonický sbor dnes oslaví osmdesátiny, uvede Svatbu a zahájí výstavu

Napsal(a) 

 

Pražský filharmonický sbor (PFS) oslaví 80. výročí existence slavnostním koncertem a výstavou v pražském Rudolfinu. V Dvořákově síni dnes zazní kantáta Igora Stravinského Svatba se čtyřmi klavíry a bicími, výběr z motet Antona Brucknera a jazzová Gloria Johna Ruttera.

„Dramaturgii koncertu jsem sestavil tak, aby byla dostatečně slavnostní, náročná, a zároveň výjimečná. V tomto případě z děl, která v Čechách nezaznívají běžně,“ sdělil k výběru skladeb sbormistr PFS Lukáš Vasilek

Úvodem koncertu nabídne přední evropský sbor posluchačům Stravinského Svatbu, „jednu z nejobtížnějších skladeb vokálního repertoáru, která je prubířským kamenem pro všechny interprety,“ jak uvedl Vasilek. Slavná kantáta pro smíšený sbor, sóĺa, čtyři klavíry a bicí představující choreografické scény ve čtyřech obrazech podle ruské lidové poezie vznikla pro soubor Les Ballets Russes Sergeje Ďagileva v letech 1914-1923.

Tradiční sborovou literaturu zastoupí výběr z motet Antona Brucknera, jež náleží mezi nejvýznamnější tvůrce symfonií a přední varhaníky 19. století. Během večera sbor uvede čtyřhlasé moteto Os justi, v minulosti nesčetněkrát zhudebněnou modlitbu Tota pulchra es a moteto Ave Maria.

Celý program odlehčí a slavnostně uzavře jazzová kompozice Gloria Johna Ruttera. Současný anglický sbormistr a skladatel tuto třívětou skladbu zkomponoval pro sbor, žestě, bicí a varhany v sedmdesátých letech.

Zároveň s jubilejním koncertem, který se koná pod záštitou ministra kultury Daniela Hermana, bude ve foyer balkonu zahájena výstava mapující zajímavé okamžiky ze života sboru. K dalšímu působení PFS ředitelka Eva Sedláková uvedla: „Věřím, že si sbor nadále udrží svou vysokou úroveň a jako doposud bude pravidelným hostem řady světových pódií.“


Více informací naleznete na www.filharmonickysbor.cz.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.